Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-12-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-12-13
W ZGO w Bielsku Białej mozliwy jest odzysk opakowan polistyrenowych
Instacja do sortowania odpadów
Instacja do sortowania odpadów

W bieżącym roku w Bielsku Białej w nowym Zakładzie Gospodarki Odpadami uruchomiona została instalacja do sortowania odpadów bazująca na rozwiązaniach koncepcyjnych firmy TOMRA Sorting. Instalacja ta jest jedyną w Polsce, gdzie w pełni automatycznie sortuje się kartoniki po produktach żywności płynnej, opakowania polipropylenowe (PP), polietylenowe (HDPE) oraz pierwszą, i jak dotychczas jedyną, instalacją, na której odzyskiwane są opakowania polistyrenowe (PS).

Inwestorem projektu jest Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku Białej. Koszt realizacji inwestycji wraz infrastrukturą i osprzętem wyniósł 89 425 892,69 PLN, w tym 52 267 360,84 PLN w ramach dofinansowania unijnego i 14 556 000 PLN współfinansowane z WFOŚiGW w Katowicach.

ZGO w Bielsku Białej jest nowoczesnym zakładem do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, posiadającym status tzw. regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), którego realizacja trwała od 2008 do 2012 roku.

Zakład swoim zasięgiem obejmuje miasto i gminę Bielsko Biała oraz gminy Bestwina, Czechowice- Dziedzice, Jaworze, Jasienica, Kozy i Szczyrk.

Część integralną ZGO stanowi nowoczesna, wysoce zautomatyzowana instalacja do sortowania odpadów, wybudowana w oparciu o rozwiązania technologiczne przedstawione na polskim rynku przez specjalistów TOMRA Sorting, odpowiedzialnych za sektor odzysku i recyklingu i markę TITECH. Jest ona też jedną z trzech aktualnie funkcjonujących instalacji przeznaczonych do sortowania odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie, posiadającą możliwość odzysku największej ilości rodzajów materiałów w sposób automatyczny.

- Ilość separatorów optycznych jest pochodną celu, a więc ilości i rodzaju odzyskiwanych automatycznie frakcji materiałowych. Na instalacji w Bielsku Białej zastosowano siedem urządzeń TITECH autosort. Na dzień dzisiejszy stanowi to największą ilość separatorów optycznych spośród wszystkich funkcjonujących instalacji do sortowania odpadów komunalnych w Polsce – mówi Mariusz Rajca, prezes polskiej spółki-córki TOMRA Sorting. - Na instalacji tej udowadnia się, że można skutecznie odzyskiwać wiele rodzajów trudnych do zidentyfikowania, i nie odzyskiwanych w innych miejscach frakcji materiałowych.

Na instalacji Bielsku Białej automatycznie odzyskiwanych jest 8 frakcji materiałowych w tym: PET transparentny, PET zielony, PET niebieski, kartoniki po produktach żywności płynnej, folia PE, opakowania PP, opakowania HDPE, papier mix dla recyklingu oraz frakcja do produkcji paliwa alternatywnego dla odzysku energetycznego.

- Automatycznie wydzielone frakcje materiałowe trafiają do kabiny sortowniczej, gdzie następuje kontrola jakości. Manualne zostają wydzielane jedynie PET zielony oraz folia transparentna z wcześniej wysortowanych poprzez separatory optyczne strumieni. Dodatkowo odbywa się sortowanie separatorami metali żelaznych i nieżelaznych, wydzielającymi te metale, a w kabinie wstępnego sortowania odzyskuje się szkło kolorowe i białe, karton oraz złom elektryczny i elektroniczny. Łącznie odzyskuje się tu nawet 15-16 rodzajów frakcji materiałowych, które następnie kierowane są do recyklingu, oraz frakcję do produkcji paliwa RDF – wyjaśnia Mariusz Rajca.

Odzysk frakcji do recyklingu i produkcji paliw alternatywnych wynosi ok. 90% z ich udziału w strumieniu odpadów  trafiających na linię sortowniczą.

Wyposażona w zaawansowane technologicznie rozwiązania instalacja o przepustowości  min. 70 000 Mg/rok, połączona z kompostownią o wydajności min. 25 000 Mg/rok należy do ścisłego grona najbardziej nowoczesnych, przeznaczonych do przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych oraz zbieranych selektywnie obiektów na świecie.

Dzięki zastosowanym procesom w Bielsku Białej możliwe jest znaczące zmniejszenie ilości odpadów kierowanych na składowiska. W wyniku zastosowania rozwiązań technologicznych TITECH z instalacji jedynie ok. 30% odpadów jako balast trafi na składowisko.

Odzysk opakowań z polistyrenu

Od kilku tygodni na instalacji ZGO w Bielsku Białej jeden z separatorów optycznych realizuje nowe, do tej pory nie wykorzystywane na polskich instalacjach zadanie sortowania – wydzielanie opakowań polistyrenowych (PS). Instalacja ZGO w Bielsku Białej jest więc pierwszą w Polsce instalacją gdzie tego typu materiał zostaje odzyskiwany. Dodatkowym walorem jest wysoka jakość odzyskiwanego surowca.

- Podjęcie przez inwestora wysiłku wysegregowania opakowań polistyrenowych z odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie oraz próba weryfikacji ilości opakowań wykonanych z tego materiału w strumieniu odpadów, a następnie oceny ekonomiki odzysku tej frakcji opakowań, wskazuje na kierunek rozwoju branży – tłumaczy Mariusz Rajca.-  Inwestorzy poszukują nowych rozwiązań pozwalających odzyskać jeszcze więcej specyficznych, cennych frakcji materiałowych. A elastyczność dostosowania separatorów TITECH autosort, możliwości technologiczne zaprojektowanej instalacji oraz wiedza i doświadczenie specjalistów TOMRA są w tym procesie niezwykle użyteczne.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
RPR Group Sp.z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • bielszczanin

    2013-10-18 19:02

    fajnie to brzmi a rzeczywistość jest taka: zakład wybudowany na górce, w sasiedzwtwie zabudowań rozsiewa FETOR na odlegość liczoną w kilometrach (skarżą się nawet ludzie z okolicznych wiosek oddalonych o 4-6km, a na 1-2km od zakladu idzie zwymiotowac). Co ciekawe przed otwarciem "nowoczesnego zakladu" stare wysypisko bylo nieuciazliwe. Przestrzegam WSZYSTKICH przed tego rodzaju inwestycjami. A debil który to zaprojektował i umieścił w dość gęsto zaludnionym terenie powinien siedzieć w kiciu.

    10/21/2013 12:13:37 Komentarz edytowany przez moderatora (Naruszenie regulaminu)
Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także