Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-11-28
Segregacja odpadów w firmie - kilka praktycznych pomysłów

Bez względu na charakter prowadzonej działalności, każde przedsiębiorstwo generuje odpady i z tym problemem musi sobie radzić, nie tylko z powodu ciążących na nim obowiązków, określonych przez liczne przepisy krajowe i unijne. Racjonalna gospodarka odpadami to temat ważny również dla całej strategii rozwoju firmy.

Właściwe rozwiązania w zakresie segregowania odpadami w firmie i związane z tym utylizacja oraz recykling odpadów, mają również istotne przełożenie na sytuację finansową firmy, jej konkurencyjność na zmieniającym się rynku czy wreszcie jej wizerunek w oczach potencjalnych partnerów biznesowych i konsumentów.

Zarządzanie odpadami w firmie przy wsparciu ze strony fachowców

Zarządzanie odpadami w firmie to niejednokrotnie jednak skomplikowana kwestia, zwłaszcza, że profil działalności przedsiębiorstwa wpływa na ilość i rodzaj wytwarzanych odpadów, a nie z każdym odpadem postępowanie jest proste i oczywiste. Przedsiębiorcy wobec tego najczęściej decydują się na wsparcie w tym zakresie ze strony specjalistycznych firm, które zajmują się zarządzaniem odpadami, ich transportem czy przetwarzaniem.

Lider w branży recyklingu – Stena Recycling (https://www.stenarecycling.pl/) opracowuje kompleksowe systemy gospodarowania odpadami na podstawie wcześniejszego audytu odpadów generowanych przez dane przedsiębiorstwo. Dzięki temu firmy mogą zmniejszać ilość odpadów zmieszanych, a zwiększać ilość tych, które będą ponownie wykorzystane, a to wiąże się z konkretnymi korzyściami finansowymi dla tych przedsiębiorstw.

Stena Recycling dostarcza też odpowiednie pojemniki do segregowania odpadów, uwzględniając specyficzne potrzeby każdej firmy, dba o procesy logistyczne, zwiększając ich efektywność i bezpieczeństwo, a także szkoli pracowników, np. wyposażając personel w szczegółową wiedzę o tym, jak segregować odpady w firmie, jak prawidłowo oznaczyć kontenery i kosze na odpady, czy w jaki sposób postępować z odpadami niebezpiecznymi. 

główne_Segregacja odpadów w firmie - kilka praktycznych pomysłów.jpg

Jak usprawnić segregowanie odpadów w firmie?

Czy będziemy segregować odpady w firmie przy wsparciu fachowców, czy bez ich udziału, warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które przyczynią się do tego, że selekcja odpadów stanie się łatwiejsza i efektywniejsza, a zatem także korzystniejsza dla finansów firmy. Podstawą jest oczywiście dobre wyszkolenie personelu, który musi posiąść sprawdzoną wiedzę jak klasyfikować materiały i jak radzić sobie z problematycznymi śmieciami. Warto przy edukacji pracowników wykorzystać na przykład przygotowane przez specjalistów poradniki, swoiste kompendia o segregowaniu odpadów.

Stena Recycling oferuje swoim klientom podręczniki prawidłowego sortowania odpadów (https://www.stenarecycling.pl/nasze-uslugi/zarzadzanie-odpadami/podrecznik-sortowania-odpadow/), które wspomóc mogą załogę każdej firmy bez względu na branżę, którą ona reprezentuje. Drugą ważną przy selekcji sprawą są kontenery i pojemniki do segregowania odpadów, ich dostępność w każdym miejscu zakładu czy biura oraz ich odpowiednie oznakowanie.

Jeśli zadbamy o to, by właściwe kosze do segregowania znalazły się tam, gdzie są potrzebne oraz ich oznaczenia były czytelne i jednoznaczne, segregowanie odpadów w firmie stanie się mniej problematyczne. Dla wielu przedsiębiorstw istotnym zagadnieniem będzie także z pewnością ograniczenie liczby transportów odpadów do miejsc ich składowania, recyklingu czy utylizacji.
Warto wówczas rozważyć stosowanie urządzeń, które pozwalają zmniejszyć objętość gromadzonych w firmie odpadów, np. prasokontenerów czy belownic. Na koniec trzeba wspomnieć także o zmianie sposobu myślenia o odpadach. Często bowiem dzieje się tak, że to, co dotąd w naszej firmie uznawaliśmy za uciążliwość, czyli różnego rodzaju odpady, może okazać się wartościowym surowcem wtórnym.

Dobrze jest zatem przyjrzeć się bardziej wnikliwie odpadom, które wytwarzamy, gdyż ich rozsądniejsza selekcja, ukierunkowana na możliwości, jakie dają nowe technologie stosowane w recyklingu, może przynieść przedsiębiorstwu dodatkowe zyski.

Autor:
Stena Recycling
Źródło:
Linkhouse.pl

Czytaj także