Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2011-12-08
Sukces największego na świecie centrum testów sortowania odpadów firmy TITECH
Firma TITECH - producent systemów do sortowania odpadów wspomaganych czujnikami - ogłosiła, iż nowe centrum testów, które powstało w siedzibie firmy w Mühlheim-Kärlich, w Niemczech, po roku działania okazało się niebywałym sukcesem.

Uruchomione w lipcu 2010 roku centrum testów, o powierzchni 1,500m², jest największym centrum tego typu na świecie. Przeprowadzono w nim ponad 286 testów dla klientów z 40 krajów, co stanowi wzrost o 30% w stosunku do ilości testów przeprowadzonych w poprzednim centrum.
Obiekt jest wykonany w formie pętli. Na początku odpady są dokładnie przygotowywane do procesu sortowania przez przesiewanie i zastosowanie separatora balistycznego. Następnie do sortowania użyte zostały wszystkie technologie sortowania i odzyskiwania odpadów produkowane przez firmę TITECH.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona Euro. Centrum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby równolegle mogło odbywać się kilka różnych procesów sortowania. Ma to na celu jak najlepsze odwzorowanie środowiska pracy klienta. Centrum testów rozwija się w niebywałym tempie, a jego możliwości eksploatacyjne są stale podwyższane. Do chwili obecnej centrum przeszło cztery fazy udoskonaleń.

Zakładem kieruje Dr Ralph Uepping z firmy TITECH, a obsługa to zespół specjalistów - inżynierów, którzy podczas przeprowadzania testów, w bezpośredniej współpracy z klientami, opracowują innowacyjny proces sortowania. Dzięki takiemu podejściu firma TITECH oferuje swoim klientom najwyższy poziom wsparcia, jaki jest dostępny na rynku.

Tom L. Eng, dyrektor sprzedaży w firmie TITECH mówi o centrum: „Naszym celem jest ciągłe doskonalenie oraz dostarczanie klientom rozwiązań dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Centrum testów jest kluczem do realizacji tych celów, gdyż umożliwia wypróbowanie naszych systemów sortujących, w takich warunkach, w jakich pracowałyby one w zakładach naszych klientów. W ten sposób możemy ocenić ich skuteczność i funkcjonalność. Dzięki danym, które uzyskujemy podczas testów możemy odpowiednio dostosować urządzenie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Takie rozwiązanie daje naszym klientom pewność, że kiedy urządzenia TITECH znajdą się w ich zakładach, będą w stanie natychmiast rozpocząć pracę z najwyższą możliwą wydajnością.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z reakcji naszych klientów na centrum oraz efektów jego pracy. Według nich jest to doskonała usługa, która wyraźnie odróżnia firmę TITECH na światowym rynku sortowania odpadów i która stanowi ogromną wartość firmy”.

Wszyscy klienci oraz potencjalni partnerzy firmy TITECH mogą skorzystać z usług centrum. Podczas wykonywania testów Dr Uepping oraz jego zespół zapewniają skalibrowanie systemu sortującego tak, aby przynosił on optymalne rezultaty sortowania i odzyskiwania surowców zgodne z indywidualnym oczekiwaniem każdego klienta.

W centrum jest możliwość przetestowania ponad 25 różnych aplikacji, w tym m.in. odzyskiwania miedzi ze złomu żelaznego, sortowania odpadów organicznych, odzyskiwania kabli, sortowania złomu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) lub złomu uzyskanego ze strzępienia pojazdów samochodowych, sortowania odpadów komunalnych niesegregowanych oraz sortowania opakowań.

Jednym z naszych klientów z Polski, który skorzystał z usług centrum testów w celu zoptymalizowania swego procesu odzysku surowców jest firma Alumetal S.A. Andrzej Słupski, dyrektor ds. rozwoju mówi: "Jako Grupa Alumetal, w skład której wchodzą spółki w Kętach, Gorzycach i Nowej Soli zajmujemy się produkcją stopów odlewniczych aluminium, wytwarzanych na bazie złomów wtórnych aluminium. Od firmy TITECH zakupiliśmy 3 urządzenia TITECH x-tract 1200 standard do sortowania metali ciężkich ze złomu aluminium. Przed decyzją o zakupie urządzeń, przeprowadziliśmy liczne testy w centrum testów firmy TITECH w Mühlheim-Kärlich. Pozytywny wynik testów był warunkiem koniecznym dla podjęcia decyzji o zakupie tych nowoczesnych urządzeń. Udział w testach umożliwił nam poznanie specyfiki pracy urządzeń, ich budowy i sposobu działania oraz dał nam możliwość zmiany ustawień maszyny w celu dopracowania optymalnego, dla naszego materiału, programu sortowania i uzyskania jak najlepszych wyników rozdziału materiału. Ponadto pobyt w centrum testów był okazją do poznania pracowników obsługujących urządzenia, co z kolei umożliwia lepszą komunikacje podczas uruchamiania urządzeń i ich późniejszego serwisowania. Podsumowując, bez centrum testów trudno byłoby nam podjąć decyzje o zakupie urządzeń TITECH X-ray".

TITECH należy do grupy TOMRA sorting solutions, dzięki czemu czerpie korzyści z globalnej sieci ośmiu innych centrów testów zlokalizowanych na wszystkich kontynentach, które zajmują się sortowaniem również w sektorze górniczym i spożywczym.

Mariusz Rajca, menedżer firmy TITECH w Polsce, podsumowuje: „Pracownicy centrum testów pozostają w ścisłym kontakcie z działem badań i rozwoju; wyniki i pytania, które pojawiają się w trakcie wykonywania testów, mają bezpośredni wpływ na prace działu badań i rozwoju. W ten sposób przyczyniają się do ciągłej optymalizacji technologii TITECH oraz pomagają w tworzeniu nowych produktów dla naszych klientów”.
Autor:
Agata Kozińska
Źródło:
TITECH
Dodał:
xtech.pl Serwisy branżowe Sp. z o.o.

Czytaj także