Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-06-28 | Ostatnia aktualizacja: 2010-06-28
Ekologiczna Spalarnia Odpadów w Krakowie

Ekologiczna Spalarnia Odpadów w Krakowie
Krakowski Holding Komunalny S.A. (KHK S.A.) złożył raport o Oddziaływaniu na Środowisko (ROŚ) Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO), który wraz z późniejszymi uzupełnieniami został udostępniony opinii publicznej i podlegał konsultacjom społecznym. Pozytywną opinię niezbędną do wydania decyzji wydał także Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie, natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie pozytywnie uzgodnił, w zakresie ochrony środowiska, realizację przedsięwzięcia.
W decyzji określono rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia; warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji (użytkowania) przedsięwzięcia związane z ochroną zdrowia ludzi, zabezpieczeniem wszystkich komponentów środowiska oraz zabytków; wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia dokumentacji wymaganej do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Ustalono także warunki zapobiegania, ograniczenia oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Dotyczy to np. obowiązku zapewnienia zgodności zastosowanych technik z najlepszymi dostępnymi technikami (BAT), prowadzenia podczas eksploatacji zakładu ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz monitoringu jakości gleby, ziemi i wód podziemnych; prowadzenia pomiarów hałasu; wykonania tablicy informacyjno -monitorującej podstawowe dane dotyczące wprowadzania zanieczyszczeń do powietrza oraz sygnalizacji pracy urządzeń służących do oczyszczania spalin, umożliwiającej odczyt danych bez konieczności wejścia na teren Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów.
W uzasadnieniu decyzji wydanej przez Wydział Kształtowania Środowiska UMK zostały omówione wszystkie uwagi i wnioski zgłoszone podczas postępowania administracyjnego przez społeczeństwo oraz strony.
Uzyskanie decyzji pozwoli Inwestorowi czyli KHK S.A. na złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności. ZTPO powstaje w ramach projektu "Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie", który znajduje się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Są to projekty kluczowe dla rozwoju kraju i mają zostać przyjęte w pierwszej kolejności do realizacji. Będą współfinansowane ze środków UE do 85 procent kosztów kwalifikowanych. Resztę sfinansuje KHK S.A., odpowiedzialny za przygotowanie projektu, budowę oraz eksploatację ekospalarni. Projekt przewiduje także zakup kilkuset kompletów pojemników do selektywnej zbiórki. Ze względu na strategiczny charakter projekt jest objęty procesem monitorowania stanu przygotowania oraz wsparciem doradczym w ramach inicjatywy JASPERS, realizowanym przez Komisję Europejską. Uruchomienie ZTPO planowane jest w 2014 r. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów to końcowy element systemu gospodarki odpadami w Krakowie, który doprowadzi do pełnej zgodności z przepisami Unii Europejskiej oraz prawa krajowego i lokalnego.
W Krakowie wytwarzanych jest obecnie około 321 tysięcy ton odpadów komunalnych. Według prognoz w 2020 r. będzie to ok. 340 tysięcy ton. Obecnie 86 procent odpadów trafia na składowiska, a tylko 14 procent jest segregowane i odzyskiwane. Unia Europejska uznała składowanie za najmniej przyjazne środowisku. Natomiast jednym ze sposobów ekologicznego postępowania z odpadami, po segregacji i recyklingu, jest odzysk energii w nich zawartej czyli spalanie odpadów połączone z produkcją energii cieplnej i elektrycznej. W ZTPO o wydajności 220 tysięcy ton rocznie spalane będą tylko odpady komunalne, z których wcześniej w ramach selektywnej zbiórki wyodrębnione zostaną użyteczne surowce wtórne. Reszta odpadów powstających w Krakowie czyli ponad 100 tysięcy ton będzie poddana innym procesom odzysku (m.in. w nowopowstających instalacjach: centrach recyklingu oraz zakładzie demontażu odpadów wielkogabarytowych).
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- krakow.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-