Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-21
Dla jakich inwestycji wymagana jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

adobestock_298685607.jpeg

Karta informacyjna przedsięwzięcia to dokument informujący o kluczowych cechach inwestycji, która potencjalnie może mieć znaczący wpływ na środowisko przyrodnicze. Dokument ten załącza się do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

 

Czym jest karta informacyjna przedsięwzięcia?

Karta informacyjna przedsięwzięcia (skrót: KIP) to oficjalny dokument, zawierający najbardziej istotne dane na temat inwestycji, która jest planowana. Dzięki tej karcie urzędy i organy opiniujace inwestycję mają możliwość podjąć decyzję o przeprowadzeniu wnikliwej analizy oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko lub zaniechaniu takiej oceny.

KIP powinna być sporządzona przez doświadczone osoby, które nie tylko mają uprawnienia upoważniające do stworzenia takiego dokumentu, ale również potrafią to zrobić w sposób umiejętny, tj. czytelny, przejrzysty i klarowny.

 

Jakie dane znajdują się w karcie informacyjnej przedsięwzięcia?

KIP musi zawierać informacje szczegółowe na temat lokalizacji oraz skali przedsięwzięcia, w tym jego powierzchni. Bardzo istotne jest zaznaczenie, w jakiej technologii inwestycja będzie stawiana oraz jaki jest jej potencjalny wpływ na środowisko. W KIP należy zawrzeć rozwiązania, których celem jest minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, a które będą stanowić immanentną część przedsięwzięcia. Ostatnim istotnym punktem KIP są plany inwestycyjne.

 

Do czego służy KIP?

Jeśli dane przedsięwzięcie potencjalnie może negatywnie wpływać na środowisko, ze względów prawnych wymagane jest określenie, czy rzeczywiście tak jest. Należy przeprowadzić ocenę oddziaływania na środowisko danej inwestycji, ale wstępem do tego jest właśnie sporządzenie kompletnej karty informacyjnej przedsięwzięcia.

Dokładne informacje na temat tego, które inwestycje wymagają przygotowania takiej karty oraz oceny, zostały zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku.

Aby przygotować KIP warto zwrócić się do doświadczonych osób. Na rynku istnieją firmy specjalizujące się w sporządzaniu tego typu dokumentacji i pomagają przejść przez cały zawiły proces otrzymywania pozwolenia na budowę. Więcej na ten temat dowiesz się na:

https://eko-bydgoszcz.pl/karta-informacyjna/

 

Źródło:
eko-bydgoszcz.pl

Czytaj także