
Na ulice Lublina wyjadą autobusy z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi. Projekt realizują wspólnie Politechnika Lubelska i lubelskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.
W Lublinie wdrożony zostanie innowacyjny projekt wykorzystania paneli fotowoltaicznych w komunikacji miejskiej. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej chcą zamontować panele fotowoltaiczne na części autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Dzięki temu urządzenia elektryczne w autobusie będą czerpać energię ze Słońca. - System przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną zmniejszy obciążenie alternatorów autobusu prowadząc do zmniejszenia zarówno zużycia paliwa, jak i zagrożeń ekologicznych. Co ważne, koszt systemu fotowoltaicznego ma szansę zwrócić się po 2-3 latach licząc tylko oszczędność paliwa. W następnych latach pojawią się zyski ekonomiczne i ekologiczne – wyjaśnia prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej. Energia pozyskiwana z paneli pozwoli także zasilić układ klimatyzacji, ogrzewanie, tablice informacyjne oraz automaty biletowe i kasowniki w pojazdach MPK. Dzięki temu znacząco zwiększy się czas użytkowania akumulatorów w autobusie.
Na autobusach montowane będą odporne na wstrząsy, cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne posiadające możliwość absorpcji również światłą rozproszonego. Pierwsze szacunki mówią o 8 tys. zł oszczędności dzięki zamontowaniu takiej instalacji w jednym tylko autobusie. Pierwsze takie pojazdy MPK wyjadą na ulice Lublina w listopadzie tego roku.
Pomysł wcielany w życie w Lublinie uzyskał dofinansowanie z z Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekt ma być realizowany dwa lata. Jego koszt oszacowano natomiast na 4,8 mln zł. - Projekt PL i MPK znalazł się na liście 5 najlepszych wniosków (wśród 101 wniosków) w dziedzinie Mechanika i Transport złożonych na konkurs ogłoszony przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – chwali się Politechnika.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pollub.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy dzięki instalacji fotowoltaicznej mogę wspomóc środowisko naturalne?
Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta i prócz ograniczenia zanieczyszczania planety, niesie za sobą wiele innych korzyści. Montaż instalacji...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-
-