Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-28
Czy dzięki instalacji fotowoltaicznej mogę wspomóc środowisko naturalne?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta i prócz ograniczenia zanieczyszczania planety, niesie za sobą wiele innych korzyści. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest ekologicznym sposobem pozyskiwania energii, nie wykorzystującym surowców szkodzących atmosferze.

 

Panele fotowoltaiczne zamontowane przez firmę APP Energy
Panele fotowoltaiczne zamontowane przez firmę APP Energy

 

Panele fotowoltaiczne nie emitują dwutlenku węgla

Cała przyroda, która nas otacza ulega bardzo łatwemu zniszczeniu, właśnie przez emitowanie przez człowieka ogromnych ilości CO2 do atmosfery. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli słonecznych, jak sama nazwa mówi, energię elektryczną będziemy pozyskiwać ze słońca, które w żaden sposób nie szkodzi naszej planecie. Energia pochodząca z systemu fotowoltaicznego zwana jest czystą energią, gdyż produkuje tylko znikome odpady podczas tworzenia czy złomowania paneli. Jak przeczytać możemy na stronie firmy appenergy.pl, żywotność paneli wynosi około 30 lat, zatem w porównaniu do innych źródeł pozyskiwania energii, jest to bardzo długi okres.

 

Fotowoltaika alternatywą dla powszechnie stosowanych źródeł energii

Aż 85% energii, którą wykorzystujemy w codziennym życiu, stanowi efekt spalania ropy, węgla, a także użycia gazu. Powoduje to nasilenie się efektu cieplarnianego oraz powiększanie dziury ozonowej. Oprócz negatywnych skutków dla środowiska naturalnego, wpływa to również na nasze życie, choroby cywilizacyjne są tak powszechne w dzisiejszych czasach w dużej mierze za sprawą tych dwóch problemów.

 

Dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych

Wiele państw dalej nie jest świadomych faktu, że im wcześniej zaczną inwestować w ekologiczne źródła energii, tym lepiej będą mogły zapobiec wyniszczeniu atmosfery. Jednakże, część krajów bardzo postępowo podchodzi do tematu i oferuje różnego rodzaju dofinansowania dla osób zdecydowanych na inwestycję w instalację fotowoltaiczną. Nawet Polska podjęła takie kroki i z roku na rok, temat jest coraz częściej poruszany publicznie. W naszym kraju uruchomiony został program ,,Mój Prąd”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej. Jeśli chcesz zainstalować swoją własną elektrownie słoneczną w województwie lubelskim, skontaktuj się z firmą APP Energy pod numerem telefonu 693 345 471 lub osobiście w Lublinie na ul. Willowej 42a. Specjaliści z tej firmy z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i znajdą rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

 

Pracownik firmy APP Energy sprawdzający instalację fotowoltaiczną
Pracownik firmy APP Energy sprawdzający instalację fotowoltaiczną

 

Przyszłość fotowoltaiki

Początkowo zainstalowanie paneli słonecznych może wydawać się ogromnym wydatkiem dla przeciętnego człowieka, w istocie tak właśnie jest, ale należy przyjrzeć się długofalowym korzyściom korzystania z takiego źródła energii. Technologia ciągle idzie do przodu, istnieje prawdopodobieństwo, że panele oraz ich montaż zostaną udoskonalone na tyle, że ich koszty będą dużo niższe niż obecnie. Dodatkowo z badań wynika, że statystycznie już po 10 latach użytkowania paneli słonecznych, wszystkie wydatki z nimi związane nam się zwrócą, a potem pozostanie już czysty zysk.

 

Darmowy prąd przez cały rok dzięki fotowoltaice

Wiele osób nie decyduje się na zakup paneli słonecznych, gdyż są produktem sezonowym, ich skuteczność jest uzależniona od odpowiedniej ilości nasłonecznienia. Jednak w rzeczywistości takie przekonanie jest mitem - w okresach większego nasłonecznienia nadwyżki prądu są przekazywane do sieci energetycznej, które następnie możesz odebrać, gdy słońca jest mniej.

 

Różne możliwości zastosowań systemu fotowoltaicznego

Za pomocą paneli słonecznych możemy dostarczać energii elektrycznej, a także ogrzewać wodę. Panele fotowoltaiczne mogą zostać połączone z pompą ciepła, dzięki czemu stajemy się praktycznie całkowicie samowystarczalnymi własnymi dostawcami energii, nie martwiąc się o podwyżki cen. Świetnym rozwiązaniem jest też wspólne zastosowanie instalacji fotowoltaicznej z ogrzewaniem elektrycznym w postaci ogrzewania podłogowego, które emituje znikome ilości pyłów i roztoczy, a więc jest hipoalergiczne.

 

Fotowoltaika w liczbach

W celu dodatkowego zilustrowania jak bardzo ekologiczne są panele słoneczne należy posłużyć się wyliczeniami. Montując instalację fotowoltaiczną możemy zaoszczędzić nawet 21,375 ton dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Przeciętne węglowe źródło energii wydaje z siebie nawet 25 ton CO2 w ciągu 25 lat. Każdy powinien poważnie zastanowić się, czy chce w taki sposób przyczyniać się do zniszczenia planety.

 

Źródło:
appenergy.pl

Czytaj także