Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-02
Ekologiczne sposoby ogrzewania domu. Który wybrać?

Coraz więcej osób może pozwolić sobie na to, by wybudować własny dom. Taka inwestycja wiąże się jednak z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Oprócz wyboru odpowiedniego projektu, technologii, w jakiej zostanie wzniesiony budynek oraz lokalizacji, jedną z najistotniejszych jest znalezienie właściwego systemu grzewczego. To, na które z dostępnych na rynku rozwiązań się zdecydujemy, ma wpływ nie tylko na wysokość naszych rachunków, ale też to, jak dużo toksycznych gazów będziemy emitować do atmosfery, co w dobie kryzysu klimatycznego ma ogromne znaczenie.

  1. Ekologiczne ogrzewanie – kotły kondensacyjne
  2. Ekologiczne ogrzewanie – pompa ciepła
  3. Ekologiczne ogrzewanie – technologie elektryczne
  4. Ekologiczne ogrzewanie – rekuperator

Na szczęście na rynku znajdziemy dziś wiele technologii umożliwiających efektywne ogrzanie domu przy jednoczesnym zmniejszeniu (lub nawet całkowitym wyeliminowaniu) ilości wytwarzanych spalin. Jakie to rozwiązania? Które z nich są szczególnie warte uwagi? Jakie koszty wiążą się z ich wdrożeniem oraz eksploatacją? Na pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ekologiczne ogrzewanie – kotły kondensacyjne

Kotły kondensacyjne to zdecydowanie najpopularniejsze wśród rozwiązań umożliwiających redukcję spalin emitowanych do atmosfery. Niestety nie jest to technologia najbardziej przyjazna dla środowiska. W wyniku spalania paliwa do powietrza nadal przedostają się toksyczne gazy – tyle, że w dużo mniejszej ilości niż w przypadku tradycyjnych kotłów.

Paliwem w przypadku kotłów kondensacyjnych jest gaz. W przeciwieństwie do zwykłych systemów, ta technologia umożliwia przetworzenie na energię cieplną również spalin powstających w wyniku spalania gazu. To z kolei oznacza sporą korzyść nie tylko nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla naszego portfela. Oszczędności są czasem naprawdę sporo i wynoszą połowę kwoty, którą wydawalibyśmy w przypadku korzystania ze standardowego kotła.

Ekologiczne ogrzewanie – pompa ciepła

Jeśli chodzi o popularność poszczególnych sposobów na ekologiczne ogrzewanie domu, na drugim miejscu znajdują się pompy ciepła. Ich zadaniem jest pobranie ciepła z takich źródeł jak gleba, powietrze, wody podziemne lub złoża minerałów, a następnie dostarczenie ich do pomieszczeń naszego domu. Pompy ciepła mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi systemami ogrzewania, jak i nowoczesnymi technologiami, takimi jak wodne ogrzewanie podłogowe.

Największą wadą tego rozwiązania są z całą pewnością koszty montażu. Te są znacznie większe niż w przypadku mniej przyjaznych dla środowiska technologii i wynoszą zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w przypadku większych budynków nawet 100 tysięcy. To spory wydatek, jednak warto potraktować go jako inwestycję, która zacznie zwracać się już podczas pierwszego sezonu grzewczego. Roczny koszt eksploatacji takiej pompy zazwyczaj nie przekracza 4 tysięcy złotych – to nawet trzykrotnie mniej niż w przypadku zwykłych kotłów na paliwo stało, nie wspominając już o szczególnie niebezpiecznych dla powietrza piecach kaflowych.

Ekologiczne ogrzewanie – technologie elektryczne

Panele fotowoltaiczne montowane na dachu domu to coraz popularniejszy widok na polskich wsiach i w willowych dzielnicach miast. Nie dzieje się tak jednak bez powodu. Najważniejszym powodem wzrostu ich popularności jest z całą pewnością fakt, że ich ceny systematycznie spadają, przez co na ich instalację może pozwolić sobie coraz więcej osób. Nie bez znaczenia jest też to, że zarówno instytucje samorządowe, jak i unijne prowadzą wiele programów dofinansowań do ich zakupu.

Przeciętny zestaw paneli i urządzeń do przetwarzania oraz magazynowania energii kosztuje od 20 do 30 tysięcy złotych. To jednak wydatek jednorazowy, który szybko zaczyna się zwracać. Zazwyczaj już po dekadzie stajemy się niezależni od dostawców energii do ogrzania domu. Mniejsze zestawy z powodzeniem mogą zaś zostać wykorzystane do ogrzania wody. Energia wyprodukowana przez panele słoneczne może posłużyć do zasilenia różnych systemów ogrzewania – zarówno tych stosujących grzejniki, jak i tych podłogowych.

Ekologiczne ogrzewanie – rekuperator

Rekuperator to idealne rozwiązanie dla właścicieli domów pasywnych – a więc takich, które mają minimalne zapotrzebowanie na energię pochodzącą z zewnątrz. To rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla środowiska naturalnego – nie emituje żadnych spalin. Jego działanie opiera się na odzyskaniu ciepła wypompowywanego z pomieszczeń przez system wentylacji. W specjalnych komorach powietrze z pokojów styka się z tym wprowadzanym przez nawiewy, ogrzewając je i tym samym przyczyniając się do podniesienia temperatury wewnątrz budynku.

Najtańsze rekuperatory kupimy na Allegro (https://allegro.pl/kategoria/budownictwo-i-akcesoria-ogrzewanie-111865) już za niespełna tysiąc złotych. Pamiętajmy jednak, że ich moc jest zbyt mała, by zapewnić komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego jeśli to urządzenie ma pełnić funkcję głównego źródła ciepła dla domu, warto rozważyć zakup mocniejszego modelu – w takim przypadku powinniśmy zarezerwować kwotę około 20 tysięcy złotych (wraz z kosztami jego montażu).

Źródło:
Linkhouse.pl

Czytaj także