Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-11-18
Nowoczesne domy. Jak pompy ciepła i klimatyzacja zmienily nasze życie

nu1gmuiXcarz6cg.jpg

Nowoczesny dom jest przede wszystkim funkcjonalny, wygodny, ładny i energooszczędny. Dużo mówi się o konieczności oszczędzania i mądrym zarządzaniu naturalnymi zasobami ziemi, z których wytwarzana jest energia. Powstają programy wspierające modernizację przestarzałych systemów, producenci prześcigają się we wdrażaniu najnowocześniejszych rozwiązań, które mają zapewnić ergonomiczne, ale i ekologiczne korzystanie z urządzeń domowych.

 

Mądrość płynąca z doświadczenia

Trudno porównać współczesne budownictwo z domami naszych dziadków. Technologia budowlana przeżyła w ostatnich dziesięcioleciach prawdziwy rozkwit. Mnogość rozwiązań, skrupulatnie przemyślanych pod kątem optymalizacji kosztów eksploatacji budynków i wygody użytkowników, dostarcza rozwiązań, o których nasi dziadkowie mogli tylko pomarzyć.

Jak się kiedyś budowało? Jak najprościej i jak najszybciej. Nikt nie zastanawiał się nawet nad asortymentem, jaki dziś oferuję sklep z pompami ciepła. Domy podlegały wprawdzie regulacjom wynikającym z dyrektyw prawa budowlanego stosowanego w Polsce od lat 20-tych XX wieku, jednak w szczególności po II Wojnie Światowej, dostępności materiałów i rozwiązań dla polskiego obywatela było delikatnie mówiąc ograniczona. Domy jednorodzinne budowano najczęściej metodą gospodarczą. Pustaki wyrabiano na własnych podwórkach, zaprawę murarską przygotowywał sąsiad, a znajomy kolegi z pracy pomógł “załatwić” piec czy okna. Trzeba przyznać, że bardziej skupiano się na tym, aby konieczne wyposażenie po prostu nabyć, niż na tym, aby było w najwyższej technologii.

Przełom lat 90-tych

Lata 90-te XX wieku, wraz z upadkiem komunizmu i otwarciem się Polski na kapitalistyczne rynki zachodniego świata, przyniosły przełom we wszystkich sferach życia, również w budownictwie. Moda i nowinki technologiczne docierające do naszego kraju, spowodowały zachwyt tym, co nowe. I trudno się temu dziwić. Piękna, nowoczesna i rozwinięta Polska, jaką niektórzy pamiętali jeszcze z lat przedwojennych, pozostawała jedynie mglistym wspomnieniem. Nie sposób nie przyznać, że komunistyczna Polska była po prostu brzydka i zacofana. Polacy, którzy znów mogli swobodnie podróżować, oglądać zagraniczne kanały telewizyjne, czytać te same gazety, w niedługim czasie stali się również konsumentami wielkich zagranicznych marek, których sklepy i sieci dystrybucji wyrastały w Polskich miastach jak grzyby po deszczu. Wraz z nimi na dobre zadomowiły się w Polsce nowoczesne systemy, których głównym zadaniem było zapewnienie jak największej wygody, funkcjonalności i ekonomii użytkowania.

 

Nowoczesne, energooszczędne budownictwo

 

yuqzm2p3yfcva7i.jpg

Szybki i dość gwałtowny rozwój w zakresie nowoczesnych technologii, miał i nadal ma miejsce w większość branż związanych z termo inżynierią, inżynierią budowlaną, a w ślad za nimi podążały kolejne powiązane branże. W kontekście budownictwa, całkowitą rewolucję przeszła branża architektoniczna, która aby sprostać rosnącym wymaganiom konsumentów, musiała dostosować powstające plany współczesnych domów. Dawnym i współczesnym projektom, przyświecał wciąż aktualny, ten sam cel: dom ma być funkcjonalny, wygodny i tani w utrzymaniu.

Czym jest współczesny dom energooszczędny? To dom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, w porównaniu z domem standardowym. Jeszcze bardziej restrykcyjną wersją domu energooszczędnego jest dom pasywny, którego energooszczędność sięga kosztów pomniejszonych nawet do 80% w porównaniu do domu standardowego.

Efekt redukcji kosztów osiągany jest przede wszystkim przez zastosowanie odpowiedniej formy budynków, wykorzystujących ustawienie względem stron świata, ilość ścian i kubaturę budynku, usytuowanie okien i przeszkleń, aby pozyskiwać naturalną energię solarną. Domy budowane są z materiałów, które mają ograniczyć starty temperatury. Niezmiernie ważną kwestią jest sposób ogrzewania i pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii. Niemal standardem stały się panele fotowoltaiczne, coraz częściej zastępowane obecnie przez dachy czy elewację fotowoltaiczną.

 

Jak tanio ogrzewać i chłodzić dom energooszczędny?

Utrzymywanie stałej temperatury jest podstawą energooszczędności. Nagłe, duże spadki lub wzrosty temperatury znacznie podnoszą koszty. I dla komfortu cieplnego użytkowników i dla Twojej kieszeni, lepiej zapewnić stałą, tę samą temperaturę. Trudno byłoby to uzyskać stosując klasyczne rozwiązania. Najczęstszym sposobem na skuteczne i wydajne ogrzewanie są pompy ciepła, które z połączeniu z systemem fotowoltaiki, generują minimalne koszty eksploatacji. Doskonale kontrolują warunki otoczenia, dostosowując pracę urządzenia i gwarantując idealną kontrolę temperatury w pomieszczeniu.

Podobnie sprawa wygląda z klimatyzacją. Powszechnie stosowane klimatyzatory domowe zapewniają kontrolowanie temperatury o każdej porze roku, stanowią idealne uzupełnienie systemu grzewczego w okresach przejściowych, kiedy chcemy ogrzewać tylko część budynku.

 

Źródło:
climati-sklep.pl

Czytaj także