Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-19
Zastanawiasz się nad pompą ciepła? Sprawdź jak obniżyć koszt inwestycji!

untitleddesign18.jpg

Instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła stały się powszechnym elementem wyposażenia dla nowo powstałych i zmodernizowanych budynków. Pozwalają one zoptymalizować ilość produkcji dwutlenku węgla podczas korzystania z nieruchomości i ograniczyć rachunki eksploatacyjne – co z kolei przyczyni się do wzrostu budżetu (niezależnie od tego, czy mówimy o środkach prywatnych, czy też firmowych). Inwestycja w tego typu układy bywa jednak kosztowna. Co zatem zrobić, by była ona mniejszym obciążeniem finansowym? Przygotowaliśmy kilka istotnych wskazówek, dzięki którym zakup systemu fotowoltaiki lub pompy ciepła stanie się mniej dotkliwy dla Twojego "portfela".

 

Skorzystaj z dofinansowań

Jednym z rozwiązań pozwalającym na optymalizację kosztów związanych z inwestycją w pompy ciepła, jest dofinansowanie Moje Ciepło. Koszt pompy ciepła wraz z montażem wynosi ok. 20-50 tys. zł. Ostateczna cena zależy oczywiście od wielu czynników indywidualnych. Nie stanowi to jednak wyzwania dla inwestorów, którzy na przestrzeni roku zmuszeni są wydać na ogrzewanie (w tym wody użytkowej) nawet kilka tysięcy złotych – zwłaszcza że koszty mogą zostać obniżone za sprawą dofinansowania Moje Ciepło. Jest to mowy program dopłat, który ma ruszyć w I lub II kwartale 2022 r.

Korzystając z dofinansowań w programie Moje Ciepło, można będzie uzyskać:

  • 7 tys. zł – przy zakupie i montażu powietrznej pompy ciepła,
  • 21 tys. zł – przy zakupie i montażu gruntowej pompy ciepła.

Warto wspomnieć jednak o tym, że dopłata uzyskana w ramach dofinansowania Moje Ciepło nie może przekroczyć 30 proc. kosztów całej inwestycji. Co ważne, środki z dopłat mogą otrzymać osoby, które poniosły koszty kwalifikowane od dnia 1 stycznia 2021 r.

Sam program Moje Ciepło przeznaczony jest dla osób budujących nowe domy. Chcąc wymienić urządzenia grzewcze starszej generacji na pompę ciepła, należy skorzystać z „Czystego Powietrza”. Dopłaty do pomp ciepła z ramienia programu Moje Ciepło obejmują także właścicieli i współwłaścicieli domów spełniających normy energooszczędności.

Więcej szczegółowych informacji czeka na Ciebie na blogu Vosti. Nie czekaj i skontaktuj się również z zespołem specjalistów, którzy pomogą Ci kompleksowo zrealizować inwestycję od A do Z.

 

pompy-ciepla-1-924x1024.jpg

 

Oszczędzaj więcej i szybciej!

Żeby pompa ciepła lub fotowoltaika zwróciła się w krótszym czasie, warto zastanowić się nad modernizacją obiektu w taki sposób, by jak najmniejsze urządzenia były w stanie zaspokoić 100% potrzeb energetycznych. Przydatne mogą okazać się w tym ogólne remonty samej nieruchomości.

Jeśli Twój dom lub budynek firmy nie będzie odpowiednio zabezpieczony przed minusowymi temperaturami (poprzez izolację termiczną), nie będzie on utrzymywać ciepła wewnątrz w okresie zimowym. Oznacza to, że pompa ciepła będzie musiała pracować na dużo wyższych obrotach, by zagwarantować domownikom, gościom lub pracownikom satysfakcjonujące warunki. To z kolei wiąże się z koniecznością zakupu większego i droższego modelu pompy. Gdyby budynek został wcześniej docieplony, a poziom izolacji termicznej był wyższy (również poprzez nowoczesne, wysokogatunkowe okna), mniejsza (i tym samym tańsza) pompa ciepła byłaby w stanie poradzić sobie z dostarczeniem zadowalającej ilości energii grzewczej do kaloryferów.

Co zatem zrobić?

Przed wyposażeniem nieruchomości w pompy ciepła, dokonaj przeglądu obiektu pod kątem izolacji termicznej. Zastąp stare i wyeksploatowane izolacje nowoczesnymi oraz efektywnymi rozwiązaniami.

 

pc.png

 

Gotówka kontra pożyczka na pompę ciepła

Obawiasz się, że pompa ciepła jest zbyt kosztowną inwestycją i obciąży ona Twój budżet zbyt mocno mimo dofinansowań oraz wsparcia w postaci ulg? Warto więc rozważyć możliwość zakupu tego typu urządzeń w formie ratalnej, korzystając m.in. z usług bankowych. Pożyczka gotówkowa, której spłata zostanie rozłożona w czasie i w wygodnych ratach będzie mniej inwazyjnym wariantem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości inwestycyjnych w pompy ciepła? Zapraszamy serdecznie do kontaktu z zespołem specjalistów Vosti. Dane kontaktowe (w tym numer telefonu i adres e-mail) i więcej informacji na temat dofinansowań oraz samej technologii znaleźć można na naszej stronie internetowej i blogu. Skorzystaj z tych materiałów i zacznij korzystać z nowoczesnych systemów narzędzi ekologicznych. Buduj prywatny budżet w formie wygenerowanych oszczędności dzięki niższym rachunkom.

Sprawdź stronę internetową firmy Vosti pod adresem: https://vosti.pl/

Źródło:
vosti.pl

Czytaj także