Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-15
Pompy ciepła - niskie koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Alternatywne źródła energii i ogrzewania zyskują coraz większą popularność. Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w energooszczędnych domach są pompy ciepła. Te urządzenia pozwalają tanim kosztem ogrzać ciepłą wodę jak i zasilić instalację centralnego ogrzewania.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:
• Czym są pompy ciepła
• Jak działa pompa ciepła
• Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym należy kierować się przy wyborze instalacji
• Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, którego rolą jest oddawanie pozyskanej ze środowiska energii do instalacji ciepłej wody użytkowej i c.o. Jest bardzo ekologicznym źródłem ciepła (przy pracy pompy ciepła nawet 75% energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii). Pompy ciepła pozwalają nam na ogrzewać dom, a przy okazji przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń w środowisku.

Zasada działania pompy ciepła w instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej

Pompy ciepła działają na zasadach podobnych do kotła zasilanego paliwem stałym – źródło grzewcze podgrzewa wodę, która oddaje ciepło do instalacji, ogrzewając budynek. Główną różnicą jest sposób podgrzania czynnika grzewczego – w przypadku kotłów spalamy paliwa kopalne celem ogrzania instalacji, co skutkuje emisją zanieczyszczeń. Pompa ciepła natomiast pozyskuje energię ze środowiska naturalnego i przy pomocy energii elektrycznej przetwarza ciepło na potrzeby instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła dzielimy ze względu na dolne źródło (miejsce skąd pobierana jest energia - powietrze, grunt lub wody podziemne) i górne źródło (emitery ciepła - punkty do których oddawane jest zgromadzone ciepło - nawiewy, kaloryfery, czy ogrzewanie podłogowe).
Ze względu na dolne źródło, pompy dzielimy na:
• gruntowe pompy ciepła - zasilane ciepłem ziemi. Ich zaletą jest stabilność pracy niezależnie od temperatury na zewnątrz, natomiast wadą – wysoki koszt inwestycji.
• Pompy ciepła woda-woda – ciepło pobierane jest z wód gruntowych.
• Pompy ciepła typu powietrze-woda – wykorzystujące energię powietrza lub instalacji fotowoltaicznej. Zaletą pomp powietrznych jest prosty montaż, a wadą – mniejsza sprawność urządzenia przy spadku temperatury na zewnątrz.
Aby zobaczyć wszystkie możliwości instalacji, warto sprawdzić ofertę na stronie jednego z dostawców rozwiązań (np. https://eneopolska.pl/produkty/), gdzie można znaleźć między innymi pompy ciepła marki BRÖTJE.

Jak wybrać odpowiednie pompy ciepła?

Przeznaczeniem pompy ciepła jest pozyskanie energii, jej transformacja i przekazanie ciepła do instalacji grzewczej. Efektywność pompy ciepła zależy od sposobu pozyskiwania energii. Obecnie najpopularniejsze są urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza – tak zwana pompa ciepła powietrze-woda. Opisane urządzenia mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze -28°C.
Dużą zaletą pomp ciepła jest ich bezobsługowość i niskie koszty eksploatacyjne. Cena urządzeń wciąż spada i coraz więcej osób decyduje się na ich instalację. Dodatkowo nie musimy przygotowywać dodatkowego miejsca na składowanie opału oraz możemy zrezygnować z komina. Możemy uzyskać spore dofinansowanie do inwestycji, ze względu na przyjaznośc tego rozwiązania dla ochrony środowiska.
Wybierając instalację warto ostrożnie wybrać firmę, która zapewni montaż pompy ciepła. Najwyższą jakość zapewnia między innymi Eneo Polska.

Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej?

Główną korzyścia instalacji pompy ciepła jest zmniejszenie się rachunków zarówno za ogrzewanie pomieszczeń, jak i wody użytkowej. Ogromną zaletą pomp ciepła jest ochrona środowiska naturalnego. Urządzenia te są w zasadzie bezobsługowe, a zmiany parametrów możemy dokonać zarówno ze sterownika urządzenia, jak i zdalnie przy pomocy aplikacji i Internetu. Dodatkowymi korzyściami są: brak konieczności budowy komina i miejsca na składowanie opału oraz dodatkowo możliwość chłodzenia.
Jezeli nie jesteśmy jeszcze przekonani do wyboru odpowiedniego rozwiązania, lub chcemy dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, warto sprawdzić różne bazy wiedzy u dostawców rozwiązań, np. https://eneopolska.pl/porady/,

Autor:
Eneo Polska
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także