Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-30
Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Zwracamy coraz większą uwagę na zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Z tego też względu pompy ciepła wybierane są przez wielu właścicieli domów jako efektywne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze. Chociaż samo urządzenie nie należy do najtańszych, możemy starać się o dofinansowanie do pompy ciepła. Czym różnią się poszczególne rodzaje pomp ciepła? Jakie są ich podstawowe właściwości?

 

pompy-ciepla-Panasonic-img.jpg

 

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, które wykorzystują energię z otoczenia – powietrze, wodę, grunt – do ogrzewania bądź też chłodzenia pomieszczeń w domu oraz do podgrzewania wody użytkowej. Podstawowa zasada działania jest dosyć prosta, bowiem ciepło przenoszone jest z miejsca, które cechuje niższa temperatura do miejsca, w którym temperatura jest wyższa. Poszczególne rodzaje różnią się przede wszystkim źródłem ciepła i charakterystyką pracy.

 

Jakie są najczęściej stosowane pompy ciepła, które znajdziemy w budynkach mieszkalnych?

Pompy ciepła gruntowe – wykorzystują energię geotermalną; w urządzeniach montowane są dwa rodzaje wymienników ciepła: wymienniki poziome i pionowe. Droższym, ale i bardziej efektywnym rozwiązaniem są kolektory pionowe. Umieszcza się je głębiej niż kolektory poziome w specjalnych odwiertach. Stabilność temperatury panująca na tej głębokości jest zdecydowanie dużą ich zaletą. Kolektory poziome umieszczane są dość płytko, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej i opadowej, nie ma jednak możliwości zagospodarowania przestrzeni położonej nad instalacją.

Powietrzne pompy ciepła – powietrze pobierane bezpośrednio z atmosfery jest ogrzewane i tłoczone do kanałów. Następnie dociera ono do systemu grzewczego nieruchomości. Gdy na zewnątrz są wysokie temperatury, urządzenia te mogą pracować w trybie chłodzenia.

Hybrydowe pompy ciepła – pompy zintegrowane są z innym systemem grzewczym, np. kotłem kondensacyjnym. Takie rozwiązanie to całoroczna wysoka efektywność oraz bezpieczeństwo (w przypadku awarii jednego systemu mamy wciąż do dyspozycji drugi).
Pompy ciepła powietrze-woda – ogrzewają wodę tłoczoną do rur centralnego ogrzewania. Źródło ciepła stanowi powietrze ogrzewające również wodę użytkową w budynku. Instalacja nie wymaga wykonywania odwiertów a zapewnione są aż 4 tryby pracy – ogrzewanie i chłodzenie, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, jak również jednoczesne ogrzewanie nieruchomości i ciepłej wody użytkowej.

 

Pompy ciepła Panasonic

Firma Panasonic to jeden z producentów pomp ciepła. Z jej linii produkcyjnych wychodzą nowoczesne urządzenia grzewcze i chłodnicze. Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia wraz z profesjonalnym montażem wykonanym przez akredytowanego instalatora zyskujemy m.in. wieloletnią gwarancję, niezawodność pracy i komfort cieplny przez cały rok. Pompa ciepła Panasonic to również wydajność, wielofunkcyjność i bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane urządzenie może obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Pracownicy firmy Tomala Instalacje chętnie pomogą w wybraniu optymalnego dla danej nieruchomości urządzenia. Firma działa na terenie województwa opolskiego. Oferuje serwis, wycenę jak również kompleksowy montaż urządzeń. W ofercie ma również pompy ciepła nowej generacji – generacji K i L.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także