Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-01-26
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!

W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także w Polsce. Powodów jest wiele, ale najważniejszym wśród nich są zyski, jakie można uzyskać z biogazowni oraz niezależność energetyczna. Biogazownia, oprócz prądu, może zaopatrywać gospodarstwa czy zakłady przemysłowe w energię cieplną. Statystyki wskazują przy tym na wydajność inwestycji, która może zwrócić się w ciągu zaledwie 3 lat, co w tej kategorii stawia ją na pierwszym miejscu wśród rozwiązań oferujących zieloną energię. A jak wygląda zaopatrzenie biogazowni? Zapytaliśmy o to ekspertów!

 

Energetyka dla biogazowni – ważny element inwestycji

Budowa biogazowni nie jest skomplikowana. Co oczywiście nie zmienia faktu, że konieczna jest w tym przypadku pomoc fachowców. Prace rozpoczynają się od montażu wszelkich elementów niezbędnych do prawidłowej pracy biogazowni. Na miejscu inwestycji muszą więc stanąć: układ podawania biomasy oraz komory fermentacyjne, w których dochodzi do produkcji biogazu z dostarczonych substratów. Konieczny jest oczywiście zbiornik do magazynowania biogazu oraz silos na przefermentowany substrat, który następnie można użyć w charakterze nawozu. Wszystkie zbiorniki muszą posiadać odpowiednią szczelność, tak aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo pracy biogazowni, zminimalizować straty biogazu oraz zapobiec ulatnianiu się nieprzyjemnych zapachów. Warto przy tym podkreślić, że warunkiem koniecznym dla funkcjonowania całego układu jest odpowiednia energetyka dla biogazowni. W przypadku, kiedy inwestycja jest ukierunkowana na pozyskiwanie energii elektrycznej, niezbędny jest montaż agregatów prądotwórczych. Biogaz może być także źródłem prądu i energii cieplnej. Wówczas w biogazowni muszą zostać zainstalowane agregaty kogeneracyjne wraz z całym osprzętem umożliwiającym ich funkcjonowanie.

 

Skąd wziąć biomasę dla biogazowni?

Warunkiem koniecznym dla funkcjonowania biogazowni jest również zaopatrzenie jej w substraty, z których następnie w wyniku fermentacji tworzy się biogaz. W zależności od ich dostępności, biogazownie mogą powstawać na terenach rolniczych lub w pobliżu oczyszczalni ścieków czy składowisk odpadów. W pierwszym przypadku wykorzystuje się biomasę roślinną, odchody zwierzęce czy inne odpady organiczne. W drugim wykorzystywane są osady ściekowe. Coraz częściej biogazownie powstają przy składowiskach śmieci, pozwalając zagospodarować je do produkcji biogazu. W każdym z tych trzech przypadków, biogazownie niosą podwójny zysk dla środowiska – ograniczają zużycie paliw kopalnianych i emisję dwutlenku węgla oraz umożliwiają zagospodarowanie odpadami i pozyskanie z nich pofermentu dobrze sprawdzającego się jako naturalny i bezpieczny nawóz dla roślin.

 

Źródło:
egsystem.pl

Czytaj także