empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-16
Skropak - najbardziej ekologiczny z wypełniaczy

35b.jpg

W przemyśle i handlu stosuje się różne rodzaje wypełnień paczek i opakowań, między innymi styropianowe kulki lub orzeszki, strzępy papieru, poduszki powietrzne, folie bąbelkowe i skropak. Każdy typ wypełnienia ma wpływ na środowisko, a niektóre są bardziej przyjazne niż inne. Przyjrzyjmy się, jak poszczególne wypełniacze do paczek radzą sobie z byciem eco friendly.

 

Styropianowe kulki

Popularne ze względu na niską wagę oraz koszt produkcji i zakupu. Nie ulegają jednak rozkładowi, a niska waga sprzyja rozrzucaniu ich przez wiatr, co utrudnia ich składowanie jako odpadów. Uwalniają też toksyczne substancje podczas spalania, co czyni je bardzo problematycznym odpadem, postrzeganym jako szkodliwy dla środowiska.

 

Ścinki papieru

Powstają przeważnie z recyklingowanego papieru, a przez to zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku niż polipropylenowe orzeszki, jednak nie oferują aż tak dobrych właściwości amortyzujących wstrząsy. Czyni je to mniej popularnym rozwiązaniem.

 

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne oraz folia bąbelkowa dorównują popularnością orzeszkom z polipropylenu. Są lekkie, nadają się do wielokrotnego użytku i podlegają recyklingowi. Głównym problemem ich użytkowania jest właśnie poziom ich odzyskiwania do recyklingu, gdyż nie ulegają rozkładowi, tylko rozbiciu na mikro plastik, który zanieczyszcza przede wszystkim wodę. Składowanie ich również przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska, gdyż pod wpływem promieni UV uwalniają do atmosfery szkodliwe substancje.

 

Skropak ze skrobi kukurydzianej

Skrobia kukurydziana i produkty z niej wytworzone ulegają biodegradacji w krótkim okresie czasu, który zajmuje od kilku tygodni do kilku miesięcy. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla polipropylenowych kulek czy orzeszków, gdyż nie ustępują im właściwościom absorbcji wstrząsów. Technologia ich produkcji również rozwinęła się na tyle, że tylko nieznacznie przewyższa koszty produkcji wersji nie ekologicznych.

Co więcej, skropak na bazie skrobi kukurydzianej można kompostować, czym nie może pochwalić się żaden inny materiał, z którego produkuje się wypełniacze do paczek.

Pomimo nieco wyższego kosztu użytkowania dla przedsiębiorstw, wiele z ich decyduje się na ich użycie ze względu na długofalowe korzyści skorelowane ze wzrastającą świadomością konsumentów na temat wpływu działalności firm na środowisko naturalne.

 

Źródło:
pakujto.pl

Czytaj także