Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-01-17
Ekologiczna firma- korzyści dla biznesu, korzyści dla środowiska

guillaume-de-germain-6xw9wmjyhus-unsplash.jpg

Coraz więcej w mediach słyszymy o dbaniu o środowisko. Jest to niezwykle ważne zadanie stające przed każdym człowiekiem. Mimo, że każdy powinien dokładać starań to jednostka nie jest w stanie zatrzymać negatywnych skutków np. globalnego ocieplenia. Istotną rzeczą jest, aby firmy i producenci włączali się w ten proces. Działania takie mają wpływ nie tylko na środowisko, ale mogą także pomóc biznesowi. A więc prześledźmy korzyści dla biznesu i dla środowiska!

 

Jakie działania mogą podjąć firmy?

Działania jakie firmy mogą podjąć są różne i zależą od charakteru firmy. Większość przedsiębiorstw może podjąć następujące działania ekologiczne: ograniczenie produkcji odpadów (np. poprzez częściową rezygnację z jednorazowych rzeczy), wprowadzenie pojemników do segregacji odpadów. Zamiana (przynajmniej części) dokumentów na dokumenty w formie elektronicznej czy zamiana żarówek na ledowe korzystnie wpłynie na wydatki związane z prądem czy papierem. W celu wytwarzania własnej energii elektrycznej zaleca się montaż paneli fotowoltaicznych, które wykorzystują słońce do wytwarzania prądu. Dobrym wyborem będzie także korzystanie z ekologicznych produktów do sprzątania, produkcja z materiałów z recyklingu (lub z materiałów bardziej ekologicznych niż obecnie) oraz korzystanie z firm takich jak Esbud - odbiór odpadów poprodukcyjnych.  Niezwykle ważne jest również propagowanie ochrony środowiska wśród pracowników firmy oraz edukacja ekologiczna pracowników. Warto inwestować w takie działania, ponieważ na pewno przyniosą wiele korzyści!

 

Jakie ekologiczne rozwiązania wprowadzają największe firmy na świecie? 

Jedna z największych światowych sieci fast-food wprowadza w swojej firmie kolejne zmiany! Już dziś firma ta wydaje swoje jedzenie w kartonowych opakowaniach, jedzenie w restauracji dostaniemy na tackach wielokrotnego użytku a niedawno plastikowe słomki zamieniono papierowymi. Lecz to nie koniec inwestycji. Do 2025r przedsiębiorstwo zadeklarowało się, że wszystkie opakowania dla swoich gości będą wykonywane z materiału pochodzącego z recyklingu! Dołączyła do nich firma Starsbucks. Te firmy są odpowiedzialne za 4% roczną produkcję plastikowych i papierowych kubków. Nowe kubki mają być w pełni nadające się do recyklingu i kompostowania. Te operacje znacznie ocieplają wizerunek firmy w skali światowej. O bardziej odpowiedzialny biznes zaczęły także dbać dwaj ogromni producenci butów sportowych: Adidas i Nike. Marka Adidas ogłosiła, że zamierza wprowadzić akcję, w ramach której wszystkie buty będą produkowane z plastiku wydobytego z oceanu. Chodzi tu również o plastik zbierany z mórz i plaż. Jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, ale możliwe do zorganizowania. Większą świadomość ekologiczną zaczęła propagować marka Nike, która już produkuje swoje buty z opakowań po np. napojach.

 

Jakie korzyści mają firmy z takich działań? 

Pierwszą korzyścią dla firm przyjaznych środowisku jest na pewno oszczędność. Za wywóz odpadów segregowanych właściciele zapłacą dużo mniej niż za odpady zmieszane. Mniej wydatków generuje także zelektronizowanie części naszych dokumentów, ponieważ nie tracimy dokumentów na papier. Żarówki ledowe posłużą nam dłużej i pochłaniają zdecydowanie mniej energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne, mimo że wymagają początkowo nakładu pieniędzy to dużo mniejsze rachunki za prąd zrekompensują nam tą inwestycję w stosunkowo niedługim czasie. Oprócz oszczędności działania proekologiczne pomogą nam w poprawie wizerunku firmy w oczach naszych klientów oraz pracowników. Taka pomoc ma duży wpływ na środowisko. Mniej zużywanego papieru to mniej wyciętych drzew. Odnawialne źródła energii nie powodują wzrostu globalnego ocieplenia. A segregacja i produkcja z materiałów z recyklingu pozwoli na utrzymanie naszej planety w czystości!  

Zatem jak widzimy odpowiedzialny biznes respektujący odpowiedzialność ekologiczną przynosi wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla biznesu.

 

Źródło:
esbud.pl

Czytaj także