Czy wiesz, że w ciągu roku produkujesz około 300 kg śmieci? Tylko 30% z nich jest poddawanym recyklingowi. Czasami wystarczy drobna zmiana nawyków i kilka małych kroków, abyś stał się świadomym konsumentem i zaczął troszczyć się o środowisko.
Problem dużego generowania śmieci narasta z roku na rok. Coraz więcej miast nie potrafi sobie z nim radzić i bezskutecznie walczy z problemem.
Less waste, czym właściwie jest?
Less waste to styl życia, który na celu ma troskę o środowisko. Jest ideą zmiany postrzegania odpadów z bezużytecznych śmieci na zasoby nadające się do ponownego wykorzystania. Zmierza do generowania mniejszej ilości odpadów i korzystania z przedmiotów wielokrotnego użytku. Less waste to kompromis i mniej radykalna odmiana zero waste, którego miłośnicy dążą do całkowitej eliminacji odpadów i przekształcenia ich w zasoby odnawialne. Hierarchia zero waste sprowadza się do pięciu zasad:
- odmawiaj (refuse),
- ograniczaj (reduce),
- wykorzystaj ponownie (reuse),
- recyklinguj (recycle),
- kompostuj (rot).
Less waste jest łatwiejszy do osiągnięcia i bardziej przyjazny człowiekowi, w porównaniu z zero waste. To metoda małych kroków, które przybliżą Cię do ograniczenia produkcji śmieci i robienia bardziej świadomych zakupów. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli chcesz być bardziej eko, ale nie wiesz, od czego właściwie zacząć. Ten styl pomoże Ci szukać alternatyw i zamienników przy jednoczesnym zachowaniu Twojego dotychczasowego komfortu życia.
Less waste w codziennym życiu
Ideę less waste możesz wprowadzić wykorzystując kilka prostych trików. Nie muszą to być rozwiązania rewolucyjne, ważne, by były zaplanowane i przemyślane.
- Przede wszystkim zrezygnuj z opakowań foliowych. Producenci wychodzą naprzeciw świadomym konsumentom i coraz chętniej korzystają z surowców, które nadają się do recyklingu. Dobrymi przykładami są ekologiczne opakowania Your KAYA czy patyczki kosmetyczne wykonane z materiałów w 100% biodegradowalnych.
- Postaw na torby bawełniane, zamiast pakowania zakupów w jednorazowe reklamówki. Wybieraj cienkie, materiałowe torby, które przed wypełnieniem zmieszczą się nawet w kieszeni. Eko trend przyczynił się do zrewolucjonizowania wyglądu toreb bawełnianych. Możesz znaleźć je w różnych, wzorach, kolorach i rozmiarach, dzięki czemu, łatwo dopasujesz ich wygląd do swojego stylu.
- Zamień wodę z plastiku na wodę z syfonu lub dzbanka filtrującego. Saturator do wody gazowanej jest łatwy w obsłudze i możesz używać go wielokrotnie. Jego niewielkie rozmiary i stylowy wygląd sprawiają, że syfony coraz częściej goszczą w domach Polaków. Mechanizm produkcji wody sodowej wykorzystuje naboje z dwutlenkiem węgla i wodę z kranu bądź źródlaną. Zabieraj swoją wodę w butelce filtrującej, gdy wychodzisz na spacer lub jedziesz gdzieś samochodem.
- Wybieraj rachunki, bilety i faktury w wersji elektronicznej, zamiast papierowej. Coraz częściej takie formalności możesz załatwić też np. przez aplikację. Po zrobionych zakupach, nie proś o potwierdzenie zapłaty, jeżeli nie jest Ci ono potrzebne. Tego typu papierki najczęściej lądują po chwili w śmietniku lub na ziemi.
- Twórz listy zakupów. Dzięki temu będziesz trzymać się planu i nie kupisz niepotrzebnych produktów. Twój racjonalizm przełoży się na troskę o środowisko i mniejsze wydatki. Spędzisz też mniej czasu w sklepowych alejkach i szybciej wrócisz do domu.
Widzisz już, że less waste nie jest trendem oderwanym od rzeczywistości i tak naprawdę łatwo wprowadzić go do swojego rytmu dnia. Za sprawą małych kroczków możesz zadbać o środowisko i zaoszczędzić trochę pieniędzy. Obudź w sobie kreatywność oraz chęć zmian i żyj eko świadomie.
- Źródło:
- yourkaya.pl
Czytaj także
-
System kaucyjny wkracza w życie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska?
Trudno obecnie przeoczyć narastające problemy związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Mają one wpływ zarówno na nasze...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-
-