Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-09-09
Pompa ciepła nie taka straszna, jak ją przedstawiają! Obalamy mity!

Pompa ciepła to doskonały sposób ogrzewania domu. Nie tylko nie generuje wysokich kosztów, ale przede wszystkim jest to bardzo ekologiczne źródło energii. Dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. Niestety to nadal bardzo mało znany sposób ogrzewania domu. Nadal niewiele wiemy na temat tego źródła energii. To sprawia, że powstaje wiele mitów o pompie ciepła. Dziś postaramy się je obalić!

Stosuje się jedynie do ogrzewania budynków

Większość osób myśli, że jedynym zastosowaniem pompy ciepła jest ogrzewanie budynków. Rzeczywiście stanowią one doskonały sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu. Jednak to zastosowanie tego urządzenia! Niektóre pompy ciepła, wbrew temu, co może sugerować nazwa, świetnie sprawdzą się do chłodzenia budynku, które odbywa się za pomocą konwektorów wentylatorowych. To sprawia, że to urządzenie nie tylko świetnie sprawdzi się w czasie chłodnych dni. Może być też upragnionym ratunkiem w upały. Dlatego warto poważnie rozważyć zakup właśnie pompy ciepła.

Sprawdzą się tylko w nowym budownictwie

Kolejnym mitem dotyczącym pomp cieplnych jest opinia, że sprawdzą się tylko w nowoczesnym budownictwie. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z nich. Obawiają się, że ich dom jest za stary i pompa ciepła nie może zostać w nich zainstalowana. Jednak to nieprawda! Pompa grundfos może zostać wykorzystana również w starszych budynkach. 

pexels-photo-280229.jpeg

Trzeba tylko pamiętać, że niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego typu oraz pojemności pompy. W tej sytuacji należy wziąć pod uwagę różne parametry budynku, które ułatwią dobór właściwego urządzenia. Warto więc skorzystać z porad fachowca, aby montaż pompy cieplnej przyniósł jedynie korzyści, a nie straty.

Potrzebują dużo miejsca

Niektórzy rezygnują z montażu pompy cieplnej, ponieważ obawiają się, że zabraknie im miejsca. Zgodnie z panującą opinią tego typu urządzenia potrzebują ogromnych powierzchni, którymi nie każdy dysponuje. Warto jednak sobie uświadomić, że pompy cieplne nie są aż tak wielkimi urządzeniami jak nam się wydaje. Pompy gruntowe mają podobną powierzchnię do gazowego kotła kondensacyjnego. W dodatku są w stanie zapewnić podobną ilość ciepła. Tak naprawdę nie potrzebujemy więc więcej miejsca na odpowiednie ogrzanie mieszkania za pomocą tego urządzenia.

Są bardzo głośne

Wiele osób może odstraszać fakt, że pompy ciepła są bardzo głośne w czasie pracy. Tak naprawdę nie wiadomo, skąd się wziął ten mit, ale jest on bardzo popularny. Niektórzy, gdy słyszą o pompie ciepła wyobrażają sobie ją jako wielkie, bardzo hałaśliwe urządzenie, a takiego nikt nie chciałby mieć w domu. Już wspominaliśmy, że tak naprawdę nie jest ona tak duża jak się wydaje. Warto też pamiętać, że wcale nie jest taka hałaśliwa. Obecnie przy produkcji pomp wykorzystuje się coraz nowsze technologie. To sprawia, że stają się one bardziej przyjazne dla użytkowników. Warto więc pamiętać, że praca pomp ciepła może być dla całkowicie niezauważalna. Nie ma więc powodu do obaw, że generowany przez nie hałas zacznie nam przeszkadzać.

Wymagają częstych przeglądów

Każda nowa technologia wzbudza wielkie obawy. W przypadku różnych urządzeń powstają mity, że trzeba będzie je często naprawiać lub kontrolować, aby nie uległy uszkodzeniom. Podobnie jest z pompami ciepła! Wiele osób z nich rezygnuje, ponieważ myśli, że czekają ich częste i kosztowne przeglądy. Jednak tak nie jest! Pompy ciepła rzadko ulegają uszkodzeniom, więc nie musimy się martwić o częste naprawy. Trzeba jednak pamiętać o corocznej kontroli, aby pracowały tak, jak powinny.

Autor:
PPUH SAGA
Źródło:
własne

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :