Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-04-06
Pompa ciepła - co trzeba wiedzieć?

Z roku na rok pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Są to specjalne urządzenia odpowiedzialne za pozyskiwanie ciepła z powietrza, wody oraz gruntu. Ludzie często decydują się na zakup systemów opartych na takich urządzeniach, ze względu na możliwość ogrzewania domu lub pozyskiwania ciepłej wody użytkowej w sposób ekologiczny, skuteczny i bardzo oszczędny. Każdy kto zastanawia się nad skorzystaniem z takiego systemu, powinien zainteresować się najważniejszymi informacjami na temat pomp ciepła, ich działania i atutów.

Dzięki pompom ciepła możliwe jest korzystanie z odnawialnego źródła energii. Instalację działającą w oparciu o taką pompę można uwzględnić w planie budynku, który ma dopiero zostać wzniesiony, ale istnieje też możliwość montażu takiego systemu w już zamieszkanym budynku. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązania pojawiają się w coraz większej liczbie domów w Polsce.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła zostały podzielone na trzy typy. Każdy z nich pozyskuje energię cieplną z innego źródła. Na rynku dostępne są więc pompy gruntowe, wodne oraz powietrzne:

• Pompa gruntowa jest jednym z najpopularniejszych typów instalacji, który szturmem zdobywa polski rynek. W przypadku tego urządzenia, ciepło pozyskiwane jest z gruntu, a jego ilość jest w stanie spełnić wymagania grzewcze budynku, nawet w czasie srogiej zimy, bez konieczności stosowania żadnych dodatkowych systemów dogrzewających. Poziome wymienniki takich pomp wymagają sporej powierzchni działki, a pionowe z kolei potrzebują dużych odwiertów o wysokości nawet 100 metrów.

• Pompa wodna jest urządzeniem, które również oferuje bardzo wysoki poziom wydajności grzewczej. Energia pozyskiwana jest w tym przypadku z ciepłej wody płynącej. Podobnie jak wersja gruntowa, pompa wodna może bez problemów ogrzewać cały dom przez cały rok.

• Pompa powietrzna zyskuje dużą popularność ze względu na niskie koszty inwestycji. Pozyskuje ona ciepło z powietrza, które jest pobrane z zewnątrz. Sprzęt taki może ogrzewać wodę oraz wspomagać główny system grzewczy w domu. W przypadku zimowych miesięcy, może ona nie poradzić sobie z ogrzewaniem samodzielnym. Sprzęt tego rodzaju świetnie współpracuje z systemami ogrzewania podłogowego. Więcej o pompie ciepła powietrze-woda, dowiesz się tutaj: https://columbusenergy.pl/2020/03/03/pompa-ciepla-powietrze-woda-jak-dziala/

• Na rynku można też znaleźć specjalne pompy hybrydowe, które korzystają zarówno ze źródeł tradycyjnych, jak również odnawialnych.

Elementy i działanie pomp ciepła

Jednym z głównych elementów pompy ciepła jest wymiennik odpowiedzialny za pozyskiwanie ciepła z gruntu, wody lub powietrza. Kolejnym elementem jest sprężarka wymuszająca obieg ciepła, a następnym elementem jest kolejny wymiennik oddający ciepło. Wykonany jest on ze stali szlachetnej . Czwarty element pompy ciepła to zawór rozprężony. System wykorzystujący pompę ciepła obejmuje dolne źródło ciepła, jednostkę pompy oraz górne źródło ciepła stanowiące system dystrybucji energii cieplnej w ogrzewanym budynku. Istotną sprawą jest to, aby dolne źródło ciepła posiadało stała, wysoką temperaturę oraz pojemność cieplną na wysokim poziomie.

Wszystkie pompy ciepła, niezależnie od źródła energii, wykorzystują podobny mechanizm polegający na tym, że temperatura gazu wzrasta w momencie jego sprężania, a w czasie jego rozprężania z otoczenia pobierana jest duża ilość ciepła. Kluczowy element pompy ciepła to oczywiście sprężarka, która ma za zadanie wymuszenie prawidłowego krążenia czynnika grzewczego w systemie. W momencie parowania gazu, ciepło jest pobierane z otoczenia, natomiast gdy jest on skraplany, wówczas ciepło jest przekazywane do instalacji. Można więc zauważyć, że pompa ciepła jest urządzeniem odpowiedzialnym za wymuszanie przepływu z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej.

Najważniejsze zalety pomp ciepła

Pompy ciepła to wysokiej jakości urządzenia, które cieszą się ogromną popularnością za granicą, głównie ze względu na swoje liczne zalety. Sprzęt ten pozwala na pozyskiwanie w pełni darmowej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych, takich jak powietrze, woda czy też grunt. Rozwiązanie to nie emituje żadnych zanieczyszczeń do środowiska, więc jest ekologiczne i bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Pompy ciepła działają skutecznie i wydajnie, nawet jeśli poza domem panują niskie temperatury. Systemy takie współpracują z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami charakteryzującymi się niską temperaturą zasilania. Nowoczesne pompy ciepła są wysokiej jakości sprzętem o długim okresie żywotności i o podwyższonej odporności na różne uszkodzenia. Dzięki tej metodzie ogrzewania nie trzeba martwić się kosztami oraz dostawami i składowaniem paliwa grzewczego. Jest to więc rozwiązanie wygodne w obsłudze i generujące spore oszczędności podczas każdego sezonu grzewczego. Jeśli wykorzystanie takiego systemu jest planowane na etapie budowy domu to nie ma konieczności budowy komina, ponieważ nie przewiduje się spalania żadnego opału. Pompy ciepła cieszą się również popularnością ze względu na bardzo łatwą obsługę. Wystarczy tylko skorzystać z prostego regulatora, aby dobrać odpowiednie ustawienia dopasowane do własnych potrzeb.

Autor:
COLUMBUS ENERGY
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także