Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-11-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-11-04
Wzrosną ceny za wywóz odpadów?
MOS nie ma zamiaru zmienić swojego stanowiska w kwestii przetargów.
MOS nie ma zamiaru zmienić swojego stanowiska w kwestii przetargów.

Spór wokół nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami wydaje się nie mieć końca. Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej oraz samorządów lokalnych doprowadzi ona do znacznego wzrostu cen za wywóz odpadów. Ministerstwo Ochrony Środowiska zapewnia, że tego typu spekulacje są bezpodstawne.

W mediach pojawiły się doniesienia, iż zdaniem samorządów lokalnych oraz Krajowej Izby Gospodarczej nowe prawo o gospodarowaniu odpadami spowoduje duży wzrost cen za wywóz śmieci. Według KIG cena ta nie będzie mogła być niższa niż 15 zł za miesiąc, jeśli chce się utrzymać opłacalność i efektywność działania. Ministerstwo Ochrony Środowiska stara się uciąć tego typu spekulacje. Zwraca ono również uwagę na fakt, że to samorządy gminne samodzielniej określają wysokości stawek za odbiór odpadów - W gminach, w których odbieranie i zagospodarowanie odpadów było dotychczas regulowane, stawki opłat będą porównywalne do istniejących. Z kolei tam gdzie mieszkańcy nie ponosili żadnych kosztów związanych z gospodarką odpadami, ceny z pewnością wzrosną. Zachęcamy samorządowców do wykorzystania konkurencyjnego mechanizmu przetargów w taki sposób, aby ustalić stawki na korzystnym dla mieszkańców poziomie – informuje MOS. Według danych Ministerstwa, w gminach gdzie ustalono już stawki za odbiór odpadów kształtują się one na poziomie 7-10 zł za miesiąc.

MOS wskazuje także, że ok. 1/3 mieszkańców nie wywiązywała się z ustawowego obowiązku płacenia za odbiór odpadów. - Ewentualny wzrost kosztów odbioru odpadów może na początku wdrażania nowego systemu wynikać z faktu, że obliczeń trzeba dokonywać dla wszystkich mieszkańców, także tych, których odpowiedzialność za niezgodne z prawem zagospodarowanie odpadów do tej pory nie była egzekwowana – wyjaśnia MOS. Dodatkowo wysokość stawek opłat za wywóz śmieci będzie mogła być modyfikowana przez gminy. Ministerstwo zauważa również, że gminy dostały dużo czasu na przygotowanie się. Ustawa ma wyjątkowo długi okres wdrażania, który wynosi 18 miesięcy od wejścia jej w życie.

Przypomnijmy, że zdaniem krytyków zapisów ustawy, wymóg przeprowadzania przetargów na wywóz odpadów doprowadzi do upadku bądź wpędzi w kłopoty wiele komunalnych spółek. Gminy mają obowiązek przeprowadzenia przetargu na wybór firmy, która zajmie się wywozem śmieci nawet wtedy gdy na danym terenie działa już spółka komunalna tym się zajmująca. Samorządowcy obawiają się, że spółki gminne nie wytrzymają konkurencji cenowej z dużymi prywatnymi przedsiębiorstwami. MOS natomiast po raz kolejny podkreślił swoje stanowisko w kwestii przetargów. Tryb bezprzetargowy wybrania firmy dopuszczalny jest tylko w sytuacji awaryjnej. Za taką natomiast uznano tylko rozwiązanie umowy na odbieranie odpadów komunalnych i konieczne w takiej sytuacji zapewnienie odbierania ich do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także