W Siedliskach koło Ełku 11 maja został uroczyście uruchomiony jeden z najnowocześniejszych zakładów unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Polsce.
Eksperci z branży twierdzą, że to najnowocześniejszy aktualnie uruchomiony tego typu zakład i można go zaliczyć do ścisłego grona nowoczesnych instalacji przeznaczonych do przetwarzania odpadów komunalnych na świecie. Koncepcję technologiczną, na bazie której powstała instalacja do sortowania i odzysku opracowali specjaliści odpowiedzialni za segment recyklingu i rozwój marki TITECH z Grupy TOMRA Sorting Solutions, będącej jednocześnie dla instalacji dostawcą nowoczesnych optycznych separatorów TITECH autosort. Dzięki unikalnemu połączeniu w sortowni ZUO Siedliska zaawansowanych technologicznie rozwiązań do sortowania odpadów komunalnych oraz zautomatyzowaniu procesów odzysku, instalacja technologiczna sortowania w ZUO Siedliska pozwoli z wieloletnim wyprzedzeniem spełnić wymagania w zakresie odzysku i przygotowania do recyklingu frakcji materiałowych, które zgodnie z obowiązującym prawem osiągnięte mają być przez Polskę do roku 2020. Dzięki temu znaczące ilości papieru, tworzyw sztucznych, metali i szkła nie trafią na składowisko co ważnie ze względów środowiskowych oraz ekonomicznych.
Wartość instalacji do mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów wraz z robotami budowlanymi to ponad 59 000 000 złotych netto.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Siedliskach obejmuje obszar 12 gmin województwa warmińsko-mazurskiego: miasto Ełk, gminy wiejskie: Ełk, Kalinowo, Prostki, Stare Juchy, Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki i Dubeninki oraz gminy miejsko-wiejskie: Olecko, Gołdap i Biała Piska. Zgodnie z projektem obsługiwać on będzie ponad 154 000 mieszkańców.
Instalacja ZUO Siedliska jest obecnie w gronie najbardziej nowoczesnych i efektywnych instalacji do sortowania odpadów komunalnych zmieszanych i zbieranych selektywnie. Wśród zastosowanych rozwiązań do uzyskania bardzo wysokiego, bo sięgającego nawet ponad 90% poziomu odzysku określonych frakcji materiałowych, znacząco przyczyniają się precyzyjne, bazujące na zaawansowanych technologicznie czujnikach, automatyczne systemy sortujące TITECH autosort. Optyczne separatory TITECH autosort identyfikują obiekty znajdujące się na taśmach przenośników, błyskawicznie przetwarzają informacje nt. materiału, z którego obiekt jest wykonany, jego kształtu, koloru i położenia. Tu możliwe jest wyodrębnienie frakcji materiałowych nawet o wielkości kilkunastu milimetrów. Precyzyjne sortowanie odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza poprzez zespoły z zaworami i dyszami oddalonymi od siebie o kilkanaście mm.
Mariusz Rajca, prezes należącej do TOMRA Sorting Solutions polskiej spółki-córki TITECH mówi:
- Separatory TITECH autosort są w stanie wysortować w ciągu godziny nawet 5-6 ton danej frakcji materiałowej ze strumienia odpadów, podczas gdy 1 osoba sortując manualnie jedynie od ok. 20 kg maksymalnie do ok. 200 kg odpadów. Kryteriami doboru i oceny technologii były dla inwestora wysoka skuteczność procesów, ich efektywność oraz świadomość wyzwań i celów w gospodarowaniu odpadami. Zautomatyzowanie procesów sortowania umożliwi szybkie i efektywne wyodrębnienie cennych frakcji materiałowych na instalacji, a to niewątpliwie pozytywnie wpłynie na ekonomikę działania zakładu. ZUO w Siedliskach już obecnie umożliwia osiągnięcie wszystkich wymagań wynikających nie tylko z obowiązującego prawa, ale również rozporządzeń w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów czy poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia i odzysku, które to mają wejść w życie w najbliższym czasie.
Dzięki zastosowanym technologiom w ZUO Siedliska będzie możliwe wypełnienie celów Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2014 znacząco wcześniej. Oznacza to, że możliwe będzie w 2013 roku ograniczenie o ponad 50% ilości trafiających na składowiska biodegradowalnych odpadów komunalnych, zmniejszenie o więcej niż o 40 % składowanych odpadów komunalnych w 2014 roku oraz bez wątpienia znacząco szybciej niż do 2020 roku osiągnięcie zakładanego odzysku i skierowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu ponad 50% masy papieru, tworzyw sztucznych, metali i szkła znajdujących się w odpadach z gospodarstw domowych.
Mariusz Rajca, prezes polskiej spółki-córki TITECH ocenia:
- Słowa uznania należą się wszystkim zaangażowanym w ten proces ze strony inwestora osobom. Ich wysiłek, właściwe decyzje oraz ogromna, wykonana praca będę procentowały w przyszłości i służyły przede wszystkim lokalnej społeczności. Taka inwestycja to jednak duże wyzwanie nie tylko na etapie planowania i realizacji, ale również już po uruchomieniu instalacji. Najważniejszym z nich będzie zapewnienie stałego strumienia odpadów komunalnych tych zmieszanych, z których duża część dziś wciąż jeszcze może trafiać na tanie składowiska, i zbieranych selektywnie. Kolejne to wdrażanie przemyślanych, dostosowanych do potrzeb i posiadanych procesów systemów zbierania odpadów, optymalizacja procesów pod kątem celów i oczekiwań rynkowych oraz nawiązanie współpracy z recyklerami frakcji materiałowych i producentami paliw alternatywnych RDF. Obserwując dotychczasową działalność, nie mam wątpliwości, iż również z tymi zadaniami inwestor, a dzisiaj już użytkownik tj. spółka EkoMazury sobie bardzo dobrze poradzi.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RPR GROUP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Sukces największego na świecie centrum testów sortowania odpadów firmy TITECH
Firma TITECH - producent systemów do sortowania odpadów wspomaganych czujnikami - ogłosiła, iż nowe centrum testów, które powstało w siedzibie...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-