Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-09-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-09-26
Raport CURULIS: spółki utylizacji odpadów komunalnych w najlepszej kondycji wśród spółek komunalnych
Największym problemem branży utylizacyjnej jest zjawisko tzw. nadpłynności
Największym problemem branży utylizacyjnej jest zjawisko tzw. nadpłynności

Firma CURULIS przygotowała raport dotyczący sytuacji finansowej spółek komunalnych miast metropolitalnych w Polsce, który porusza kwestie rentowności, płynności finansowej oraz zadłużenia spółek komunalnych. W raporcie porównano ze sobą spółki z branż: transportu publicznego wodociągowo-kanalizacyjnej oraz oczyszczania z odpadów komunalnych. Najlepiej wypadły te ostatnie.

Podstawą do stworzenia poszczególnych rankingów były sprawozdania finansowe spółek z lat 2009-2011. Badaniem zostały objęte miasta metropolitalne - w przypadku branży utylizacji były to Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Szczecin i Warszawa.

W rankingu obejmującym wszystkie badane spółki pierwszych pięć miejsc zajęły spółki z branży utylizacji. Najlepszą spółką w tej branży a zarazem wśród wszystkich badanych  jest MPO Łódź Sp. Z o.o. Branża ta uzyskała najwyższe wskaźniki rentowności i płynności, a najniższy zadłużenia.

Chociaż na przestrzeni dwóch lat rentowność branży utylizacyjnej spadła o prawie 3 punkty procentowe, to w 2011 wciąż przynosiła ona zyski rzędu 7,64%, czyli o 3 punkty więcej niż optymalne minimum wynoszące 4%.

Również wskaźnik płynności utrzymywał się na dobrym poziomie, choć przekraczającym poziom optymalny, co może wskazywać na zjawisko tzw. nadpłynności. Jej przyczyną mogą być niepotrzebnie przechowywane zbyt duże środki finansowe, które mogłyby zostać wykorzystane na inwestycje, nadmierne zapasy albo posiadanie trudno ściągalnych należności.

Wskaźnik zadłużenia spółek z branży utylizacyjnej w 2011 wyniósł 78%, co oznacza, że kapitał własny tych spółek przewyższa długi. W tym przypadku jednak niekoniecznie niższy wskaźnik jest lepszy. Zobowiązania obce mogą być skutecznie wykorzystywane w mechanizmie dźwigni finansowej i prowadzić do rozwoju spółki. Dlatego optymalnym wskaźnikiem jest tu 100%. Z pewnością zbędne jest dla tej branży powiększanie rezerw.

(mk)

urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także