
Komisja Europejska pierwotną wersję dyrektywy w sprawie oceny oddziaływania na środowisko (dyrektywy EIA) oraz jej kolejne trzy przeglądy połączyła w jeden dokument.
Dyrektywa EIA jest narzędziem w uwzględnianiu problemów związanych z ochroną środowiska podczas opracowywania projektów budowlanych. Celem zmian było uproszczenie formy tej dyrektywy poprzez uczynienie jej bardziej zrozumiałą z prawnego punktu widzenia, dostępniejszą i łatwiejszą do wdrożenia. Ujednolicenie to jest częścią trwających obecnie starań zmierzających do uproszczenia otoczenia regulacyjnego UE.
Parlament Europejski i Rada przyjęły ujednoliconą wersję dyrektywy EIA w dniu 13 grudnia 2011 r., a jej tekst opublikowano w dniu 28 stycznia 2012 r. jako Dyrektywę 2011/92/UE.
Ocena oddziaływania na środowisko jest procedurą gwarantującą, że skutki wywierane na środowisko przez projekty budowlane, jak np. zapory wodne, autostrady, lotniska, fabryki i projekty z zakresu energetyki, będą poddane ocenie oraz uwzględnione, zanim właściwe organy państwa członkowskiego zatwierdzą dany projekt. Wspólne zasady oceny oddziaływania na środowisko poszczególnych projektów publicznych lub prywatnych zostały pierwotnie określone w dyrektywie EIA z 1985 r., zmienianej kolejno w latach 1997, 2003 oraz 2009.
Przegląd dyrektywy EIA zostanie zakończony w 2012 r., kiedy Komisja przedstawi swój wniosek w sprawie przeglądu ujednoliconej dyrektywy.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ec.europa.eu

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl