
Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska po kilkutygodniowym śledztwie stwierdziła, że to szpital w Bytowie jest odpowiedzialny za dwa z trzech przypadków wyrzucenia na wysypisko odpadów w Sierznie materiałów niebezpiecznych. Chodzi m.in. o zużyte igły, strzykawki, zakrwawione chusty chirurgiczne, waciki i worki do transportu zwłok.
"W trakcie postępowania ustaliliśmy - mówi Jacenty Bąkiewicz, kierownik WIOŚ w Słupsku - że za dwa przypadki wyrzucenia materiałów niebezpiecznych na składowisko odpadów w Sierznie odpowiedzialny jest szpital w Bytowie. Na razie dysponujemy podpisanym protokołem i jesteśmy w trakcie opracowywania decyzji. Będziemy ją mogli przedstawić dopiero wtedy, kiedy jeszcze raz przeanalizujemy cały zebrany materiał."
Zdaniem inspektorów niebezpieczne odpady powinny były trafić do zakładu w Chojnicach i zostać poddane specjalnej utylizacji. Za swoje zaniedbanie szpital zostanie ukarany finansowo.
Sprawę wykryto w połowie lutego. Poinformowano wtedy Powiatową Inspekcję Sanitarno-Epidemiologiczną w Bytowie, a następnie policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Sprawców znaleziono szybko, a ci przyznali się do winy. Oprócz szpitala w Bytowie była to także lecznica z Miastka.
"W trakcie prowadzonej przez nas wewnętrznej kontroli - tłumaczy Ewa Wichłacz, rzecznik Szpitala Powiatu Bytowskiego - okazało się, że jeden z pracowników grupy sprzątającej pomylił kontenery i wrzucił worek z odpadami medycznymi nie do tego, co trzeba . - Za tak kardynalny błąd ta osoba została zwolniona z pracy. Przynajmniej na razie nie chcemy zajmować oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ponieważ wciąż nie otrzymaliśmy decyzji z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który sprawę badał."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- dziennikbaltycki.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-