
Od przyszłego roku zacznie w pełni obowiązywać nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami. Ministerstwo Ochrony Środowiska postanowiło sprawdzić jak gminy radzą sobie z przygotowaniami do wdrożenia nowych przepisów w życie.
Ministerstwo Ochrony Środowiska od maja do lipca tego roku rozsyłało do gmin ankiety dotyczące zaawansowania prac nad wdrożeniem nowych zasad gospodarki odpadami. Ankiety MOS wysłał do 2 479 gmin, z powrotem odesłało je 1818 z nich. Teraz MOS opublikował wyniki badania. Nie satysfakcjonują one Ministerstwa. Wszystkie województwa uchwaliły już regionalne plany gospodarki odpadami. Tylko siedem jednak zrobiło to w ustawowym terminie (dolnośląskie, łódzkie, podlaskie, pomorskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie).
Z odesłanych ankiet wynika, że 70,91 proc. gmin planuje nowe zadania realizować samodzielnie, 22,64 proc. w związku międzygminnym, a pozostałe w inny sposób. Z badań wynika, że 1/3 gmin nie poczyniła jeszcze kroków do powołania odpowiedniej komórki, która zajmie się gospodarką odpadami. Najbardziej drażliwą kwestią na linii MOS-gminy jest sprawa przetargów. Ponad 87 proc. gmin nie podjęło przygotowań do rozpisania przetargów na wywóz odpadów. W kwestii uchwalenia stawek opłat z wywóz śmieci, ponad 53 proc. gmin nie zrobiło nic w kwestii przygotowania odpowiednich uchwał, a niemal 37 proc. podjęło dopiero prace wstępne. Do tego dochodzi jeszcze wybór systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Nie wybrało go jeszcze 61 proc. gmin. MOS zwraca też uwagę, że tylko ok. 5 proc. gmin skorzystało do tej pory z pieniędzy przeznaczonych na wsparcie wdrożenia nowego systemu gospodarowania odpadami.
Zdaniem twórców raportu z badań „(...) gminy powinny podjąć intensywne prace nad opracowaniem regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, ogłoszeniem przetargu oraz opracowaniem niezbędnych uchwał. Niepokojące są sygnały płynące z gmin dotyczące stanu zaawansowania prac, szczególnie stanu powołania zespołów odpowiedzialnych za wdrażanie nowego systemu, brak pomysłu na rozwiązanie selektywnej zbiórki odpadów".
Wśród uwag jakie w ankietach zgłaszały gminy znalazły się:
- obawy związane z egzekucją opłat, szczególnie od właścicieli nieruchomości zamieszkujących sezonowo,
- obawy związane z egzekwowaniem obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
- gminy przekazujące zadania związkowi zgłaszają problemy w ustaleniu jednolitego stanowiska związku,
- obawy związane z koniecznością precyzyjnego określenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia i skomplikowaniem procedur przetargowych.
- trudności związane z określeniem ilości wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych,
- trudności związane z kalkulacją kosztów całego systemu, a co za tym idzie – kalkulacją opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Pełna treść raportu dostępna jest pod poniższym linkiem:
http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_10/12cffaac9d62c009bd376915f675c2fa.pdf
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-