
Związek Miast Polskich krytykuje nowy system gospodarowania odpadami, który zacznie obowiązywać od 1 lipca. Samorządowcy wskazują, że czeka nas wiele problemów, na które możemy nie być przygotowani.
Zdecydowana większość gmin podjęła już tzw. Uchwały śmieciowe. W ok. 60 proc. Gmin rozpisano natomiast już przetargi na wybór firmy odbierającej odpady. Związek Miast Polskich zwraca przy tym uwagę na to, że już od 2003 roku było wiadomo, że będzie trzeba przygotować nowy system gospodarowania odpadami tak by odpowiadał on wymogom Unii Europejskiej. Ustawę uchwalono jednak dopiero po ośmiu latach i nie uwzględniono w niej wielu postulatów samorządów gminnych. Dodatkowo zdaniem ZMP gminy otrzymały zbyt mało czasu na przygotowanie się do nowych przepisów. - W opinii Zarządu gminy otrzymały zbyt krótki czas na przeprowadzenie systemowych zmian w tak wrażliwej społecznie, komunalnej usłudze publicznej, co było spowodowane tym, że akty wykonawcze, niezbędne do wdrożenia ustawy, wydano w okresie od marca 2012 do stycznia 2013 roku, a wojewódzkie plany gospodarki odpadami powstały w większości w drugiej połowie 2012 roku – czytamy w komunikacie ZMP. Dodatkowo nie przewidziano żadnego okresu przejściowego. – (...) wzywamy rząd do szybkiego (wspólnie z organizacjami samorządowymi, w ramach Komisji Wspólnej Rządu i ST) wypracowania sposobu postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych, które w początkowym okresie wdrażania usta-wy będą występować nader często, ale ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego – apeluje Związek.
Związek Miast Polskich najbardziej krytykuje przepisy zabraniające zlecenia realizacji zadań związanych z wywozem odpadów własnemu podmiotowi, utworzonemu na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej. Samorządowcy zwracają również uwagę na problemy zgłaszane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. - Zarządcy budynków mieszkalnych muszą składać oświadczenie o liczbie osób pod rygorem kary, a mieszkańcy nie mają obowiązku złożenia prawdziwej informacji. Powinien być wprowadzony system komasowania zamówień dla paru użytkowników mieszczących się w jednym budynku, gdyż obecnie każdy lokal użytkowy znajdujący się jednym w obiekcie musi zadeklarować pojemnik na odpady – wskazuje ZMP. Związek wskazuje również, że nowe wymogi sprawiły, że na barki obywateli spadły dużo wyższe opłaty, na które składa się nie tylko wywóz odpadów, ale również ich zagospodarowanie. Apeluje on w takiej sytuacji do rządu o przeprowadzenie ogólnokrajowej kampanii informacyjnej, która przybliży Polakom nowy system gospodarowania odpadami.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zmp.poznan.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-
-