Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2015-04-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-21
7 kolejnych składowisk dołączy do projektu rekultywacji

W 22 gminach województwa realizowany jest projekt „ Rekultywacja składowisk odpadów w województwie kujawsko-pomorskim na cele przyrodnicze". Jak informuje Urząd Marszałkowski w wyniku rozstrzygnięcia przetargów udało się pozyskać oszczędności, dzięki którym prowadzone są obecnie przygotowania do rozszerzenia projektu - włączenia kolejnych 7 składowisk w zakres rekultywacji.

Gminy, które dołącza do przedsięwzięcia to:

1. Inowrocław (gmina wiejska) – składowisko Karczyn – powierzchnia: 2,9 ha
2. Czernikowo – składowisko Jackowo – powierzchnia: 0,87 ha
3. Fabianki – składowisko Wilczeniec Fabiański – powierzchnia: 1,55 ha
4. Lipno (Gmina Miasta Lipna) – składowisko przy ul. Wyszyńskiego w Lipnie – powierzchnia: 1,8 ha
5. Zbójno – składowisko w miejscowości Rembiocha – powierzchnia: 0,48 ha
6. Osie – składowisko w miejscowości Wierzchy – powierzchnia: 0,5 ha
7. Skępe – składowisko przy ul. Warszawskiej w Skępem – powierzchnia: 0,63 ha

Podjęte zostały uchwały Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie rozszerzenia projektu. Jesteśmy w trakcie rozmów i ustaleń z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, umowy są obecnie w przygotowaniu – wyjaśnia Małgorzata Walter, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Efektem końcowym rekultywacji ma być przywrócenie walorów przyrodniczych na obszarach zdegradowanych objętych projektem. Proces rekultywacji prowadzony jest w zbliżony sposób na wszystkich składowiskach. W gminach trwają już zaawansowane prace budowlane lub zakończono już etap rekultywacji technicznej. W jednej z gmin rozpoczęto już realizację biologicznej części rekultywacji składowiska odpadów, w ramach której wykonano zasiewy i nasadzenia roślinności oraz rozpoczęto pielęgnację.

Planowany termin zakończenia prac to 31 października 2015 r. Efektem końcowym będą przywrócone do stanu poprzedniego tereny poskładowiskowe oraz ścieżki edukacyjne o tematyce proekologicznej dostępne zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów.

W ramach projektu prowadzone są również działania edukacyjne. W drugiej połowie marca br. w 22 szkołach podstawowych województwa ruszył program nauczania dla trzecioklasistów poświęcony ekologii i gospodarowaniu odpadami, w ramach kampanii NIE dla śmieci, TAK dla dzieci. Natomiast w lutym br. Odbyły się ekowarsztaty, adresowane do radnych, przedstawicieli władz, pracowników administracji samorządowej, a także nauczycieli i działaczy społecznych z regionu.

Koszt całego projektu szacowany jest na 27 628 436,32 zł. Finansowanie projektu pochodzić będzie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Gmin oraz Województwa.

Gminy objęte projektem: Gmina Bobrowniki, Gmina Choceń, Gmina Ciechocin, Gmina Dąbrowa, Gmina Dąbrowa Biskupia, Gmina Drzycim, Gmina Golub-Dobrzyń, Miasto i Gmina Górzno, Gmina Lniano, Gmina Lubanie, Gmina Lubiewo, Gmina Miasto Lipno, Gmina Rogowo – p. żniński, Gmina Rogowo – p. rypiński, Gmina Rojewo, Gmina Śliwice, Gmina Warlubie, Zławieś Wielka, Miasto i Gmina Janowiec Wielkopolski, Miasto i Gmina Łasin, Miasto i Gmina Więcbork, Związek Gmin: Kcynia, Nakło, Szubin.

 (gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
bringmore
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także