Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-09
Ogrzewanie domu słońcem. Czy to możliwe?

_11_max.jpg

Słońce jest jednym z niewielu źródeł energii, z którego możemy korzystać za darmo. Nic więc dziwnego, że tworzy się kolejne rozwiązania budowlane, które mają jak najlepiej wykorzystać potencjał padających na ziemię promieni. W czasach, kiedy każdy z nas stara się być jak najbardziej eko i ogranicza produkowanie szkodliwych substancji, ogrzewanie domu za pomocą paneli słonecznych jawi się jako doskonały pomysł. Jednak czy jest możliwe ogrzanie całego domu tym sposobem?

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o panelach solarnych

Największy procent instalacji solarnych stanowią te stosowane w domach jednorodzinnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Instalacja takiego systemu jest dosyć tania, a także nieskomplikowana w montażu. Jednak można również zauważyć wzrost popularności instalacji łączonych, gdzie poza ogrzewaniem wody panele solarne wspomagają również proces ogrzewania całego budynku.

Odpowiadając zatem na pytanie zawarte na początku artykułu, można stwierdzić, że kolektory słoneczne służą raczej jako wsparcie w ogrzewaniu budynków, niż jako samodzielne źródło ciepła. Zaletami z takich łączonych instalacji są:

  • niska cena utrzymania;
  • wygodna, nowoczesna instalacja;
  • możliwe uzyskanie dofinansowania na ekologiczne rozwiązania.

 

Płaskie kolektory słoneczne

Płaskie panele solarne posiadają wiele zalet. Główną z nich jest wygoda montażu oraz niska cena tego rozwiązania. Ponadto w przypadku zamarznięcia zimą kolektory takie mają funkcję odmrażania. Wybierając płaskie kolektory z szybą antyrefleksyjną, możemy zwiększyć o kilka procent przepuszczalność promieniowania słonecznego. Do wyboru mamy również kolektory próżniowe, jednak są one droższe od płaskich. Ich niewątpliwą zaletą jest wydajność, bowiem wykorzystują one promieniowanie bezpośrednie, jak i rozproszone. Dzięki temu działają również w pochmurne dni.

Sprawdź cenę paneli na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

 

Ekologiczne rozwiązanie. Czy warto?

Zastosowanie paneli solarnych to z pewnością dobre rozwiązanie w każdym domu. Kolektory możemy montować na dachu lub trawie. Powinny być one skierowane na południe oraz niezaciemniane przez drzewa czy inne budynki. Jeśli nasz dach jest płaski, kolektory należy montować na specjalnych podporach. Każde ekologiczne rozwiązanie jest dobre, ponieważ żyjąc i prowadząc gospodarstwo domowe, nie przyczyniamy się do niszczenia naszej planety.

 

Źródło:
hewalex.pl

Czytaj także