Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-06-06
Właściwy wybór kolektorów słonecznych / zestawu solarnego

SOLEKO pokazuje różnice pomiędzy kolektorami próżniowymi i płaskimi

Podejmując decyzję o instalacji systemu solarnego należy zastanowić się nad wyborem właściwego rodzaju kolektora. Nasuwają się pytania czy wybrać tańsze kolektory płaskie, czy może droższe próżniowe.

Oba typy kolektorów różnią się budową, która z kolei warunkuje parametry pracy i wydajności.

Kolektory płaskie to proste i najbardziej znane urządzenia dostępne na rynku. Idealnie służą do podgrzewania wody użytkowej, basenów oraz wspomagania systemów centralnego ogrzewania. Najwyższą efektywność osiągają w okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni, ze względu na bezpośrednie uzależnienie od nasłonecznienia.

Próżniowe kolektory słoneczne są bardzo nowoczesnym rozwiązaniem i równie wydajnym źródłem ciepła. Dają możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej, wspomagania centralnego ogrzewania w domach jedno- i wielorodzinnych, hotelach, pensjonatach, obiektach służby zdrowia, obiektach sakralnych, jak i również podgrzewania wody basenowej. Lepiej sobie radzą w warunkach słabszego nasłonecznienia, co pozwala im uzyskać nawet do 30% przewagi nad kolektorami płaskimi. Szczególnie ma to znaczenie w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni. Najwyższą, jakość, wydajność i żywotność moją kolektory próżniowe Apricus oferowane przez firmę SOLEKO.

W okresie letnim przy dużym nasłonecznieniu zarówno kolektor płaski jak i próżniowy spiszą się podobnie. Paradoksalnie kolektor płaski może dawać w tym okresie większe uzyski energii cieplnej z uwagi na wyższą sprawność optyczną.
Zasadniczą przewagę kolektora próżniowego i jego dobrej izolacji widać dopiero w zimie, gdy energii słonecznej jest mało, a dodatkowo występują ujemne temperatury. Średnie wartości natężenia promieniowania słonecznego w grudniu czy styczniu mieszczą się w przedziale 50 – 100 W/m2. W takich warunkach kolektor próżniowy będzie w stanie podgrzać wodę do wyższej temperatury niż kolektor płaski.

Kolektory płaskie charakteryzuje prosta budowa, co ma przełożenie na ich znikomą awaryjność. Z kolei kolektory próżniowe mają bardziej skomplikowaną budowę opartą na stosunkowo nowej technologii próżniowej. Mimo tego ich niezawodność również plasuje się na zaskakująco wysokim poziomie.

Na rynku polskim największym producentem kolektorów płaskich jest Hewalex, mający już kilkunastoletnie doświadczenie w ich produkcji.

Zaletą kolektorów próżniowych w przypadku ich uszkodzenia jest możliwość prostej wymiany uszkodzonej rury bez ingerencji w pozostałe podzespoły. W przypadku kolektorów płaskich należy wymienić cały kolektor. Jednak warto zaznaczyć, że uszkodzenia kolektorów płaskich zdarzają się niezwykle rzadko.

Minimalna żywotność deklarowana przez producentów obu rodzajów kolektorów kształtuje się na poziomie 20-25 lat. Oznacza to, że rzeczywisty czas ich pracy może znacznie wykroczyć poza ten okres.

Przykładowe zdjęcia kolektorów słonecznych zamontowanych przez firmę SOLEKO można zobaczyć w galerii zdjęć.

Firma SOLEKO jest oficjalnym dystrybutorem jednego z największych producentów kolektorów słonecznych rurowo-próżniowych Apricus Solar i pionierem wdrażającym ten typ kolektora na rynku.

Cechą charakterystyczną tych kolektorów jest bardzo wysoka jakość wykonania oraz wydajność. Należy odróżnić kolektory próżniowe Apricus Solar od mnóstwa podobnych produktów na polskim rynku nieznanego pochodzenia i wątpliwej jakości. Korzystając z oferty firmy SOLEKO masz pewność, że otrzymujesz towar najwyższej możliwej jakości na rynku z 7 letnią gwarancją, który będzie służył przez lata.

 

Więcej podobnych informacji na stronie internetowej www.kolektory.com