Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-05-19
Jak działa i co to jest pompa ciepła - podstawowe informacje

Szukasz sposobu na ekologiczne podgrzanie ciepłej wody użytkowej i zasilenie systemu ogrzewania? W ostatnich latach popularnym rozwiązaniem staje się pompa ciepła. Jednak wiele osób podchodzi do tej technologii z dużą dozą sceptycyzmu, z uwagi na – jak się mówi – znaczące koszty instalacji. Jak jednak w rzeczywistości wyglądają koszty instalacji i eksploatacji ciepła i czy to rozwiązanie się opłaca? Wyjaśniamy.

POMPA CIEPŁA, CZYLI CO?
Zanim przejdziemy do kwestii kosztów, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest pompa ciepła oraz jakie są rodzaje tego urządzenia. Otóż pracę pompy ciepła bardzo często porównuje się do „odwróconego działania lodówki". W czym rzecz? Przede wszystkim należy wiedzieć, że pompa ciepła to urządzenie, którego zadaniem jest pobranie energii z zewnętrznego, tzw. dolnego źródła i dostarczenie go do systemu cieplnego w budynku – tak, by było możliwe skuteczne podgrzanie wody oraz uzyskanie odpowiedniego poziomu ciepła w budynku. Zewnętrznym, dolnym źródłem dla pompy ciepła jest zawsze odnawialne źródło energii. Może to być zarówno ciepło gruntu, jak również powietrze czy woda. W zależności od tego, które „medium" zasila pompę ciepła, nieco inna jest jego konstrukcja oraz parametry pracy.

JAK DZIAŁA POMPA CIEPŁA?
A jak wygląda praca pompy ciepła w praktyce? Oto przebieg tego procesu w uproszczeniu.
W zamkniętym obiegu między dolnym źródłem (naturalnym) a górnym źródłem (czyli przyłączami systemu ogrzewania i c.w.u.) krąży czynnik chłodniczy – najczęściej woda z glikolem (wcześniej była to solanka – woda z solą). Substancja ta jest odpowiedzialna za pobór ciepła z dolnego źródła i przekazanie go dalej.
Ciepło jest przekazywane do pompy, gdzie następuje odparowanie czynnika, a para wodna zostaje skroplona pod wysokim ciśnieniem, aby zasilić górne źródło energii.
Tak przekazane ciepło może zostać wykorzystane do zasilenia systemu grzewczego budynku – bez względu na to, czy w budynku jest zamontowane ogrzewanie podłogowe.
Jak widać z tego opisu, proces opiera się w dużej mierze na naturalnych i ekologicznych źródłach energii. Poza tym wytwarzanie ciepła nie wywołuje emisji spalin i innych szkodliwych substancji, a cały proces jego pracy jest właściwie bezobsługowy. To zalety, których nie sposób przecenić. Pojawia się jednak pytanie o koszt – zarówno zakupu i montażu samego urządzenia, jak i jego późniejszej eksploatacji.

Chcesz wiedzieć, ile dokładnie wyniosą koszty pompy dla Twojego budynku? Dowiedz się więcej od naszego doradcy i podejmij własną, świadomą decyzję!

Źródło:
https://flexipowergroup.pl/ile-kosztuje-pompa-ciepla-porownalismy-rozne-rodzaje/
Dodał:
FlexiPower Group