
Statystyki mówią o 6 mln osób w Polsce chorujących na obturacyjne choroby płuc. Drugą główną przyczyną tego stanu - po paleniu tytoniu - jest zanieczyszczenie powietrza. Aż sześć polskich miast znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Z powodu zanieczyszczeń powietrza w Polsce umiera blisko 45 tys. osób rocznie.
"Skala zanieczyszczeń w polskich miastach jest potężna - mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert Wojskowego Instytutu Medycznego. Z pierwszej dziesiątki najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich sześć to miasta w Polsce. Na trzecim miejscu znalazł się Kraków z wysokimi stężeniami cząstek stałych, benzoalfapirenu i tego, co pojawi się wraz z sezonem grzewczym. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Tak naprawdę większość powierzchni Polski to miejsca, gdzie stężenie benzoalfapirenu przekracza dopuszczalne normy."
Aż 90% miast na południu Polski ma problem z ze zbyt wysokim poziomem benzoalfapirenu, a w 30 polskich miastach dopuszczalne średnie stężenie PM2,5 w powietrzu jest przekroczone. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ok. 45 tys. osób w Polsce umiera przedwcześnie właśnie z powodu zanieczyszczonego powietrza, a już 6,5 mln osób choruje na obturacyjne choroby płuc, z czego na astmę cierpi 4 mln, pozostali – na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Zanieczyszczenie powietrza wzmaga także reakcje alergiczne. "Lawinowo narasta poziom alergii w społeczeństwie dodaje Dąbrowiecki. Jednym z tropów diagnostycznych jest zanieczyszczona atmosfera. Pyłki, które docierają do układu oddechowego, wzbogacone o cząstki stałe to bomba immunologiczna, która wywołuje zdecydowanie bardziej intensywną reakcję w układzie oddechowym, oku czy na skórze pacjentów. Widzimy korelację między zanieczyszczonym powietrzem a rosnącą liczbą osób z alergią, a jeżeli z alergią, to i z astmą."
Dąbrowiecki podkreślił również, że w miarę możliwości należy na własną rękę unikać miejsc, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. Znacznie zmniejsza to ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób układu oddechowego lub ich zaostrzeń: "Każda osoba zagrożona rozwojem astmy czy POChP powinna zaplanować swoje życie tak, żeby czynników drażniących układ oddechowy było jak najmniej, czyli rzucić palenie, nie przebywać w dymie tytoniowym i uciekać z zanieczyszczonych ośrodków na obrzeża miast. To nie musi oznaczać wyjazdu na drugi koniec Polski, wystarczy 10-15 km, żeby oddychać zupełnie innym powietrzem."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wprost.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Strefy Czystego Transportu w polskich miastach to zmiana obliczona na lata
Kraków to pierwsze polskie miasto, które podjęło próbę utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT) sięgającej jego granic administracyjnych....
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl