empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-05-28
Ogrodowy zbiornik na deszczówkę, czyli prosty sposób na ekologię

zbiornik_na_deszczowke_aquacan_360l_cegla.jpg

Klimat się zmienia, co odczuwamy na własnej skórze, gdy lata są coraz bardziej gorące, a okresy suszy dłuższe. Tym bardziej więc powinniśmy gromadzić deszczówkę, by wykorzystać ją we właściwym czasie, jak susza przejmuje rządy na długie dni, a nawet tygodnie. Najlepiej do tego celu nadaje się ogrodowy zbiornik, ale jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

 

Woda na wagę złota

Jeszcze do niedawna zbiorniki na wodę deszczową nie były specjalnie popularne, a jak już to głównie tam, gdzie nie było dostępu do systemu wodociągowego i nie dało się w żaden inny sposób pozyskać wody na przykład na cele gospodarcze. To się zmienia w ostatnich latach i obserwowane jest nie tylko na terenach wiejskich, ale i miejskich. Ogromny wpływ ma na to większa, rosnąca z każdym rokiem świadomość ekologiczna, która wynika w głównej mierze z obserwowanych zmian klimatycznych. Deficyt wody obserwowany jest w wielu krajach, także w Polsce. Nie bez znaczenia jest tu też czynnik ekonomiczny. Skoro zaczyna brakować wody, to ta jest coraz droższa, a jak można ją mieć za darmo, to czemu nie skorzystać?

 

Zbiornik na deszczówkę podłączony do rynny, fot. Ogrodosfera.pl
Zbiornik na deszczówkę podłączony do rynny, fot. Ogrodosfera.pl

 

O czym pamiętać?

Zanim kupimy zbiornik, powinniśmy ocenić, jaka pojemność będzie wystarczająca. Im większa powierzchnia ogrodu, tym zapotrzebowanie wzrasta, ale też nie możemy być pewni, że zapełnimy nasz zbiornik w całości. Wiele tu bowiem zależy od tego, jaka jest średnia opadów w naszym regionie. W internecie znajdziemy strony z aktualnymi pomiarami, więc łatwo to sprawdzić. Tak samo powinniśmy obliczyć powierzchnię efektywną dachu domu, oceniając nie tylko jego spadek, ale też materiał, z jakiego został wykonany. Przeważnie wybierany jest zbiornik naziemny, bo nie kosztuje dużo i jest łatwy w montażu. Jeżeli jednak nie mamy na niego miejsca, lub chcemy posiadać zbiornik o większej pojemności możemy zainwestować w zbiornik podziemny.

Zbiornik na deszczówkę w kształcie ceglanej amfory otoczony kwiatami, fot. Ogrodosfera.pl
Zbiornik na deszczówkę w kształcie ceglanej amfory otoczony kwiatami, fot. Ogrodosfera.pl

 

Rodzaje zbiorników - naziemne czy podziemne?

Na rynku dostępne są modele o różnej pojemności - najmniejsze mają około 1500 litrów, a największe nawet 20 000 litrów, przykładowe rozmiary i modele możemy porównać chociażby tutaj https://ogrodosfera.pl/zbiorniki-na-deszczowke. Jak widzimy, tego rodzaju zbiorniki są naprawdę sporych rozmiarów, co szczególnie widać, gdy porównamy je z modelami naziemnymi, dostępnymi w przedziale od 150 do 5000 litrów. Jeśli mamy sporą działkę, powyżej 1000 m2 i chcemy podlewać rośliny tylko wodą deszczową, nie tracąc wody wodociągowej, możemy pokusić się o podziemny system magazynowania wody. Oczywiście, nie jest to łatwa do wykonania instalacja i trzeba o niej pamiętać, nim założymy ogród, lecz na pewno zapewnia ona sporo zalet - nie tylko w zakresie oszczędności na rachunkach, ale też codziennej wygody.

Przekrój domu i trawnika przedstawiający sposób instalacji podziemnego zbiornika na deszczówkę, fot. Ogrodosfera.pl
Przekrój domu i trawnika przedstawiający sposób instalacji podziemnego zbiornika na deszczówkę, fot. Ogrodosfera.pl

 

Jak pozyskiwać wodę?

Większość zbiorników podłącza się po prostu do rynien. Wystarczy wybudować specjalną rurę spustową i dołączyć do niej przewód. Najczęściej te elementy są w zestawie ze zbiornikiem, lecz nie jest to norma. Zawsze też można dokupić je oddzielnie. Przewód doprowadzający należy podłączyć do zaworu umieszczonego albo w górnej, albo w bocznej części zbiornika (zależnie od modelu). Pamiętajmy też, że zbiorniki znajdujące się pod powierzchnią gruntu lub w piwnicy potrzebują dodatkowego urządzenia, żeby pobierać wodę - pompy lub hydroforu.

Zakup ogrodowego zbiornik na deszczówkę to nieduża inwestycja, przynosząca jednak wiele korzyści. Nie tylko oszczędzamy, ale też przez zbieranie wody opadowej wpływamy na dobrostan planety.

Źródło:
ogrodosfera.pl

Czytaj także