
Studenci z niemieckiego uniwersytetu w Bielefeld opracowali metodę usuwania estrogenów ze ścieków oraz wody pitnej. Projekt ten został zgłoszony do konkursu "International Genetically Enginered Machine" (iGEM), którego organizatorem jest Massachusetts Institute of Technology z Bostonu.
Estrogen zawarty między innymi w środkach antykoncepcyjnych, wydalany wraz z moczem może trafiać do wody, wywierając szkodliwy wpływ na zwierzęta wodne. Dochodzi między innymi do zaburzeń rozwoju płciowego. Konsekwencje długotrwałego działania estrogenów zawartych w wodzie na ludzi wciąż nie zostały wyjaśnione.
Konwencjonalne metody oczyszczania ścieków nie pozwalają usuwać tego hormonu z wody, a substancje, zwłaszcza etynyloestradiol, z trudem ulegają rozkładowi.
Studenci z Bielefeld opracowali filtr biologiczny, w którym enzymy tak zwane lakazy rozkładają estrogeny. Spotykane w wielu organizmach lakazy rozkładają związki aromatyczne do których zaliczane są także estrogeny. Źródłem lakaz jest między innymi rosnący na drzewach grzyb - wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor). Lakazy mogłyby potencjalnie oczyszczać wodę nie tylko z estrogenów, ale i innych aromatycznych związków organicznych, często trujących oraz rakotwórczych substancji. Studenci chcą wytwarzać enzymy metodami biologii syntetycznej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pap.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dlaczego napowietrzanie wody jest tak ważne?
Woda to cenny zasób. Niestety, często jest zanieczyszczona, na czym cierpi nie tylko człowiek, ale i cała przyroda. Jednym ze sposobów na...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-