Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-01-27
Dlaczego napowietrzanie wody jest tak ważne?

csm_c_a4a098e67f.jpg

Woda to cenny zasób. Niestety, często jest zanieczyszczona, na czym cierpi nie tylko człowiek, ale i cała przyroda. Jednym ze sposobów na uzdatnianie wody jest jej napowietrzanie, czyli tzw. proces aeracji. Na czym to polega?

 

Zdrowa woda dla wszystkich

Bez napowietrzania nie da się w stu procentach oczyścić wody. Niezależnie od tego, czy to woda na użytek domowy, czy też wykorzystywana w przemyśle, chłodnictwie bądź ogrzewaniu, musi przejść proces napowietrzania, ponieważ właśnie utlenienie sprawia, że neutralizowane są zanieczyszczenia oraz szkodliwe gazy. Do napowietrzania wykorzystywane są urządzenia nazywane aeratorami – mogą działać samodzielnie albo być częścią większego systemu wodno-powietrznego, jaki najczęściej uzdatnia wodę do celów przemysłowych.

Napowietrzanie wody ma przede wszystkim na celu usunięcie związków żelaza i manganu – to one odpowiadają za to, że woda z kranu zostawia żółty osad i jest w niej zbyt wiele bakterii, by dało się ją pić bez przegotowania lub dodatkowego filtrowania. Aeratory przydają się też w akwariach, bo bez nich bardzo trudno jest utrzymać taką ilość tlenu, by ryby i inne organizmy mogły przeżyć.

 

Czysta woda z naturalnych zbiorników

Napowietrza się także wodę w rzekach oraz jeziorach. Tu oczywiście nie wystarczą proste urządzenia, dlatego wykorzystuje się profesjonalne sprężarki rotacyjne, jak te z aerzen.com, które pracują bardzo wydajnie i pomagają obniżyć wydatki na energię. Płukanie filtrów sprężonym powietrzem pozwala uzyskać wodę naprawdę wysokiej jakości.

Nowoczesne systemy oczyszczania wody w naturalnych zbiornikach dbają o to, by szkody środowiskowe były jak najmniejsze. Nie da się całkowicie uniknąć spuszczania ścieków do rzek, dlatego napowietrzanie wody ma tak ogromne znaczenie – bez odpowiedniej ilości tlenu zanieczyszczenia będą się rozprzestrzeniać, a zasoby wody pitnej znacząco się zmniejszą.

Dzięki napowietrzaniu nie tworzy się strefa beztlenowa, w której ryby i inne zwierzęta nie są w stanie normalnie funkcjonować. Tlen ma to do siebie, że szybko „ucieka”, dlatego te niedobory powinno się stale uzupełniać. W ten sposób tworzy się zdrowy ekosystem, wolny od osadów i szlamu, które nie tylko brzydko pachną, ale też są niekorzystne dla zdrowia ludzi i zwierząt.

 

Źródło:
aerzen.com

Czytaj także