Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-08-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-08-12
W trosce o środowisko – recykling i gospodarka o obiegu zamkniętym
W trosce o środowisko – recykling i gospodarka o obiegu zamkniętym

Systematyczne wprowadzanie usprawnień w gospodarce odpadami może przynieść korzyści zarówno dla klimatu i środowiska, jak również dla naszego zdrowia. Wprowadzanie ich to nie tylko zadanie firm i przedsiębiorstw, ale także każdego z nas.

 

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedzialność za środowisko naturalne i konieczność dbania o nie to obowiązek wszystkich ludzi. Za jedną z najbardziej skutecznych i zarazem najprostszych form należy uznać prowadzoną we właściwy sposób zbiórkę i segregację odpadów, co daje możliwość ich ponownego wykorzystania.

 

Recykling – dlaczego to ma znaczenie?

Podstawową zasadą, jaka przyświeca recyklingowi, jest optymalne wykorzystanie dostępnych odpadków przy jednoczesnym zminimalizowaniu niezbędnego nakładu energetycznego i surowcowego. Dzięki niemu możliwe jest wielokrotne wykorzystanie poszczególnych materiałów lub substancji w nich zawartych. Dzięki temu zyskujemy możliwość ograniczenia wykorzystania surowców pierwotnych. Dodatkowo odzyskiwanie i przetwarzanie materiałów pozwala ograniczyć ilość odpadów, a co za tym idzie – ilość miejsca na składowiskach.

 

Recykling w liczbach

Jak wskazują dane zebrane w badaniu Stena Recykling, segregację odpadów prowadzi zdecydowana większość ankietowanych – takiej odpowiedzi udzieliło aż 74% z nich. Mimo tych optymistycznych danych i rosnącej świadomości społeczeństwa jedynie 28% ankietowanych wybiera podczas zakupów produkty przyjazne środowisku lub w opakowaniach, które pochodzą z recyklingu. Jeszcze mniej, bo jedynie 18% z uczestniczących w badaniu w sposób świadomy wybierało produkty firm działających na rzecz ekologii (https://www.stenarecycling.pl/top-menu/aktualnosci/zamkniety-obieg-otwiera-lepsze-jutro/).

 

Czym jest gospodarka obiegu zamkniętego?

 

fotolia_188538114_subscription_monthly_m.jpg

Do tej pory gospodarka odpadami opierała się na modelu liniowym, w którym wyprodukowane przedmioty były wykorzystywane, a następnie wyrzucane. Obecnie odchodzi od niego coraz więcej państw, zastępując go działaniami mającymi na celu zrównoważenie wykorzystania zasobów naturalnych w zamkniętym cyklu życia produktu. Taką możliwość daje gospodarka obiegu zamkniętego, której głównym założeniem jest zminimalizowanie ilości wytwarzanych odpadów – uzyskuje się ten efekt poprzez wydłużenie życia poszczególnych produktów. Jak wskazują badania przeprowadzone w latach 2011–2018 w COBRO – Instytucie Badawczym Opakowań – ponowne wykorzystanie tzw. rPET do produkcji butelek znacznie zmniejsza obciążenie środowiskowe. Mowa tu nie tylko o obniżonym zużyciu zasobów naturalnych, energii i emisji, ale także o ograniczeniu negatywnego wpływu na klimat oraz warstwę ozonową, nie mówiąc już o wpływie na ludzkie zdrowie.

 

Gospodarka obiegu zamkniętego i recykling w praktyce

Coraz więcej firm stara się wdrażać w prowadzonej przez siebie działalności inicjatywy wspierające gospodarkę obiegu zamkniętego. Za przykład dobrych praktyk w tym zakresie może posłużyć m.in. firma DANONE, w której obecnie 97% materiałów opakowaniowych wprowadzonych na polski rynek nadaje się do recyklingu. W perspektywie najbliższych lat ma to dotyczyć wszystkich opakowań firmy. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu do ich produkcji m.in. rPET, a także szerszego zastosowania opakowań papierowych i szklanych – jak ma to miejsce choćby w przypadku wprowadzonej w bieżącym roku na rynek wody Żywiec Zdrój w szklanych butelkach. Jednym ze sposobów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo było również zmniejszenie o blisko 10% masy każdego opakowania jogurtów pitnych Activia. Podobne działanie w ostatnich 10 latach dotyczyło 1,5 l butelek wody Żywiec Zdrój, której gramatura została zmniejszona o 14%. Kolejnym krokiem, jaki podjęła firma było wprowadzenie 5 l butelki wody wykonanej z materiałów pochodzących z odzysku. Więcej możesz przeczytać tu.


Każdy z nas w swoich codziennych działaniach przyczynia się do poprawy kondycji naszego środowiska. Dotyczy to również wybierania produktów w opakowaniach przyjaznych dla środowiska lub pochodzących z recyklingu

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
www.stenarecycling.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także