Opakowania kartonowe pochodzące z recyklingu zyskują na popularności jako przyjazna Ziemi alternatywa dla tradycyjnych materiałów opakowaniowych. Recykling, to proces, który nie tylko ogranicza eksploatację naturalnych zasobów, ale także przyczynia się do redukcji odpadów i emisji CO2, wspierając tym samym ekologię na wielu poziomach. Jednak czy recykling wolny jest od wad? Czy opakowania pochodzące wyłącznie z odnawialnych źródeł są na tyle wytrzymałe, by całkowicie wyeliminować konieczność stosowania opakowań pochodzących ze źródeł naturalnych? Jak to naprawdę jest z tym recyklingiem – odpowiedź w artykule.
Zalety opakowań kartonowych z recyklingu - perspektywa ekologiczna
Jednym ze składników masy papierowej, wykorzystywanej do produkcji papieru (który w dalszej kolejności potrzebny jest do powstania tektury, a następnie – opakowania kartonowego) jest celuloza, pozyskiwana z drzew. Żeby ograniczyć wycinkę drzew, kartony poddawane są recyklingowi. Oznacza to, że masa papierowa wykorzystywana do produkcji kolejnych opakowań, wytwarzana jest z kartonów, które zostały już raz zużyte i zebrały się jako odpad. Proces ten nie tylko zmniejsza potrzebę pozyskiwania nowych surowców z drzew, ale także oszczędza energię i wodę wymaganą do produkcji nowego papieru, a także redukuje ilość odpadów trafiających na wysypiska. W ten sposób, recykling kartonów przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, wspierając zrównoważony rozwój i ekologię.
Co oznacza, że kartony posiadają certyfikat FSC?
Certyfikat FSC, czyli Forest Stewardship Council, jest międzynarodowym systemem certyfikacji lasów i produktów drzewnych, w tym papieru i kartonu. Oznacza to, że produkty posiadające ten certyfikat pochodzą z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny – zgodnie z wysokimi standardami ekologicznymi, społecznymi i gospodarczymi. Główne cele certyfikacji FSC to promowanie odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi na świecie, ochrona i zachowanie różnorodności biologicznej lasów, a także wspieranie lokalnych społeczności i szanowanie praw pracowników leśnych. Oznaczenie FSC na kartonach oznacza, że pochodzą one ze zrównoważonej gospodarki leśnej.
W jaki sposób odbywa się proces recyklingu opakowań kartonowych?
Recykling opakowań odbywa się poprzez wykorzystanie zużytych, przesortowanych kartonów. W czasie recyklingu, papier jest rozbijany na włókna w procesie zwanym pulpingiem. Dzięki niemu można od siebie oddzielić włókna papierowe. Następnie włókna te są oczyszczane i używane do produkcji nowego papieru. Podczas tego procesu mechaniczne i chemiczne działanie na włókna powoduje ich skrócenie. Proces recyklingu może być powtarzany kilka razy. Recykling zmniejsza potrzebę wykorzystywania nowych surowców oraz obniża emisję CO2 związaną z produkcją papieru.
Opakowania kartonowe, które podlegają recyklingowi, dostępne są w sklepie Grembox.pl.
Wady opakowań kartonowych z recyklingu - perspektywa użytkowa
Opakowania kartonowe z recyklingu mają wiele zalet, jednak, żeby być w pełni obiektywnym, należy też wspomnieć o wadach tych opakowań. Nie ma się bowiem co oszukiwać. Tektura, powstająca z przetworzonej masy papierowej, nie będzie miała takich samych właściwości, jak ta pierwotna. Jakie są zatem wady opakowań kartonowych pochodzących z recyklingu:
- Zmniejszona wytrzymałość - włókna celulozowe w papierze recyklingowanym są krótsze niż w papierze wykonanym z surowców dziewiczych. W związku z tym opakowania z recyklingu są mniej odporne na rozerwanie, przetarcie czy innego rodzaju uszkodzenia.
- Estetyka - recykling papieru często łączy różne rodzaje papieru, w związku z czym końcowy produkt wykonany jest z niejednorodnego materiału. Różnice w jakości papieru wpływają negatywnie na estetykę opakowań.
- Potencjalne zanieczyszczenia - chociaż procesy recyklingu są coraz bardziej zaawansowane, istnieje ryzyko, że w recyklingowanych opakowaniach kartonowych znajdą się śladowe ilości zanieczyszczeń lub substancji chemicznych z tuszów i klejów używanych w oryginalnych produktach. W związku z tym opakowania kartonowe z recyklingu nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.
- Wrażliwość na wilgoć - Opakowania z recyklingowanego papieru są bardziej wrażliwe na wilgoć niż opakowania wykonane z surowców pierwotnych. Włókna celulozowe osłabione procesem recyklingu łatwiej absorbują wilgoć i ulegają zniszczeniu.
- Ograniczenia zastosowań - ze względu na wymienione ograniczenia, opakowania kartonowe z recyklingu nie są odpowiednie do wszystkich zastosowań. W niektórych przypadkach (szczególnie tam, gdzie wymagana jest wysoka odporność na zniszczenia), konieczne jest użycie opakowań z papieru z domieszką celulozy.
Czy recykling opakowań kartonowych się opłaca?
Biorąc pod uwagę wymienione zalety i wady, powstaje wątpliwość, czy zatem recykling opakowań tak naprawdę się opłaca? Skoro opakowania z nich powstałe są gorszej jakości, szybciej się niszczą, a do niektórych zastosowań i tak trzeba stosować opakowania z naturalnych źródeł, to może recykling tak naprawdę nie ma sensu? Otóż prawda jest taka, że recykling ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dzięki niemu ogranicza się wycinkę drzew, zmniejsza ilość odpadów oraz redukuje emisję CO2 (!). Owszem, opakowania kartonowe z recyklingu mogą mieć pewne ograniczenia użytkowe, takie jak zmniejszona wytrzymałość czy wrażliwość na wilgoć, jednak zalety płynące z ich stosowania znacznie przewyższają te niedogodności. Rozwój technologiczny daje też nadzieję, że za jakiś czas, wady związane z recyklingiem zostaną zminimalizowane.
Gdzie znaleźć ekologiczne opakowania?
Dla firm poszukujących ekologicznych rozwiązań, ważne jest, aby wybierać dostawców opakowań kartonowych z certyfikatami, potwierdzającymi ich zrównoważony charakter. Bezpośredni zakup od producenta, który stosuje praktyki zrównoważonego rozwoju, gwarantuje nie tylko dostęp do sprawdzonej jakości opakowań, ale również wspiera działania na rzecz ochrony środowiska.
Kartony klapowe z certyfikatem FSC można kupić na stronie producenta Grembox.
Opakowania kartonowe z recyklingu - podsumowanie
Opakowania kartonowe z recyklingu stanowią znaczący krok w kierunku zrównoważonej przyszłości. Ich właściwości ekologiczne, takie jak odnawialność surowców, możliwość recyklingu i niski ślad węglowy, czynią je atrakcyjnym wyborem dla firm i konsumentów. Poprzez odpowiedzialne korzystanie i segregację odpadów, możemy maksymalizować korzyści płynące z ich użytkowania, przyczyniając się do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.
Kup kartony i akcesoria opakowaniowe w sklepie internetowym Grembox.
- Źródło:
- grembox.pl
Czytaj także
-
Finansowanie gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach
Przejście z gospodarki linearnej na model GOZ jest silnie promowaną ideą na szczeblu całej Unii Europejskiej. Transformacja wymaga...
-
30 LAT ABIS
W sierpniu 1994 roku spółka Abis rozpoczęła swoją działalność. Z okazji okrągłej rocznicy dla składających zapytanie ofertowe z dopiskiem „30 LAT"...