
ZWIK w Łodzi prowadzi akcję wymiany wodomierzy starego typu na radiowe, które są bardziej precyzyjne. W 2014 roku wymieniono 5,2 tysiąca urządzeń pomiarowych, w 2015 kolejnych 9 tysięcy. Na ten rok planowana jest wymiana ponad 10 tysięcy. Od zeszłego roku po Łodzi jeżdżą specjalnie oznakowane samochody do odczytów. Podczas przejazdu ulicą czytane są stany wszystkich okolicznych liczników.
Radiowy odczyt liczników jest wygodniejszy dla klientów. Wodomierze znajdują się najczęściej w piwnicach lub w studniach wodomierzowych i dostęp do nich jest utrudniony.
"U odbiorców przemysłowych przymierzamy się do wprowadzenia systemu stacjonarnego odczytu, czyli przesyłania danych za pośrednictwem sieci GSM bezpośrednio z licznika do siedziby ZWIK" - mówi prezes ZWIK Romuald Bosakowski. Taki system przesyła informacje nie tylko o zużyciu wody ale także o ewentualnych przeciekach z instalacji. Pozwala to na szybką interwencję i ogranicza straty finansowe.
Nowe wodomierze są zabezpieczone przed oszustwami - np. przed działaniem magnesów. Niemożliwe jest też przestawienie wodomierza o 180 stopni, aby przy przepływie wody cofał wskazania, ponieważ urządzenia zliczają też wsteczny przepływ. Ponadto liczniki wychwytują nawet kapiące z kranu krople. Każda próba ingerencji w obudowę skutkuje wysłaniem do ZWIK sygnału alarmowego.
Pracownicy ZWIK odczytują w Łodzi ponad 41 tysięcy liczników głównych. Z połowy z nich dane zbierane są już drogą radiową.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- zwik.lodz.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przed nastaniem zimy pamiętaj o zabezpieczeniu wodomierza
W związku z nadejściem zimy, MPWiK przypomina o konieczności zabezpieczenia instalacji wodociągowej przed skutkami mrozu. Jak przekonuje rzecznik...
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
-
-
-
-