Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-11-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-11-28
Ustawa śmieciowa jest zgodna z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny nie miał wielu zastrzeżeń do tzw. ustawy śmieciowej.
Trybunał Konstytucyjny nie miał wielu zastrzeżeń do tzw. ustawy śmieciowej.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie odnośnie zgodności z konstytucją nowej ustawy o gospodarowaniu odpadami. Za niekonstytucyjny uznany został tylko część jedenego artykułu – 6k.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie dotyczące przepisów ustawy o gospodarowaniu odpadami. Sędziowie Trybunału przyjrzeli się przede wszystkim artykułom:

- 6d, który dotyczy przetargów gminnych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych;

- 6e, który nakłada na spółki komunalne obowiązek udziału w przetargach, jeśli chcą odbierać śmieci od mieszkańców;

- 6h, który nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek uiszczania opłaty za śmieci;

- 6j, który zezwala radom gmin różnicować stawki opłaty w zależności od powierzchni mieszkania, liczby mieszkańców oraz rodzaju zabudowy;

- 6k - pozwalający radom gmin wybrać metodę ustalania opłaty za śmieci oraz stawki opłat;

- 6l, który przekazuje radom gmin obowiązek ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za śmieci;

- 6m, który nakłada na właścicieli nieruchomości obowiązek składania deklaracji o wysokości wspomnianej opłaty.

Trybunał za niekonstytucyjny uznał jedynie część artykułu 6k. „(...) Art. 6k ust. 1 i 2 ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim nie przewiduje maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jest niezgodny z art. 84 i art. 217 Konstytucji. (...) Art. 6k ust. 4 ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do wprowadzenia zwolnienia przedmiotowego, jest niezgodny z art. 168 w związku z art. 217 Konstytucji. Art. 6k ust. 4 ustawy powołanej w punkcie 1 w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do ustanowienia dopłat dla właścicieli nieruchomości, jest niezgodny z art. 168 w związku z art. 217 Konstytucji" - czytamy w orzeczeniu Trybunału. Przepisy uznane za sprzeczne z ustawą zasadniczą stracą moc po 18 miesiącach od momentu wydania orzeczenia przez TK.

Z decyzji sędziów Trybunału szczególnie zadowolone jest Ministerstwo Środowiska. - Trybunał Konstytucyjny umorzył na dzisiejszym posiedzeniu wszystkie zarzuty wobec kluczowych przepisów ustawy. Trybunał potwierdził obowiązek organizacji przetargów i zasadność systemu zbierania deklaracji od właścicieli nieruchomości. Wnoszenie opłat śmieciowych na podstawie już podjętych uchwał gmin jest obowiązkowe. Trybunał nie podważył również zgodności z Konstytucją definicji właściciela nieruchomości i ciążących na nim obowiązków – komentuje resort środowiska.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl/ trybunal.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • perlis

    2013-11-29 01:53

    Problemem, w przypadku Warszawy, pozostaje nieudolność wielu zarządców nieruchomości. Przykład mojego osiedla, gdzie dopiero status zrobił porządek ze śmieciami.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także