
Radni Inowrocławia zaskarżyli nową ustawę o gospodarowaniu odpadami do Trybunału Konstytucyjnego. Uważają oni, że przepisy o obowiązkowych przetargach na odbiór odpadów komunalnych są niezgodne z konstytucją. Wniosek poparł Związek Miast Polskich.
Od 1 lipca przyszłego roku mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Ministerstwo Ochrony Środowiska prowadzi właśnie kampanię informacyjną związaną z nową ustawą. Zgodnie z nowymi wymogami to gminy przejmą obowiązek wywozu odpadów. Mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczoną w drodze uchwały Rady Gminy (Rady Miasta) stawką. Gminy natomiast będą musiały wybrać w drodze przetargu firmę bądź firmy, która zapewni wywóz śmieci. Przeprowadzanie tych przetargów będzie obowiązkowe. Nie podoba się to jednak wielu samorządom miejskim. Inowrocław w takiej sytuacji postanowił zaskarżyć przepisy o obowiązku przeprowadzania przetargów (artykuły 6d i 6e ustawy) do Trybunału Konstytucyjnego.
Działania Inowrocławia poparł Związek Miast Polskich. ZMP apeluje do miast członkowskich o podejmowanie uchwał lub stanowisk popierających wniosek Inowrocławia. Przykładowo Łódź i Toruń już podjęły takie uchwały. Zdaniem łódzkich samorządowców gminom powinno się pozwolić na zlecanie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych spółkom z udziałem gminy, a nie tylko na ich start w przetargach. Chcą oni tutaj aby samorządy mogły wybrać czy zadania własne gminy powierzą miejskiej spółce czy rozpiszą przetarg. Radni Łodzi chcieliby również pozostawienia większej swobody w zakresie sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci gdyż nowa ustawa ogranicza wybór do czterech wariantów. - Ustawa wymienia cztery, spośród których należy wybrać jedną: opłata stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty ustalonej przez radę gminy, opłata stanowi iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej przez radę gminy, opłata stanowi iloczyn powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty ustalonej przez radę gminy lub - czwarta metoda - nalicza się opłatę od gospodarstwa domowego – wyjaśnia łódzki magistrat w swoim komunikacie.
Zdaniem prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, wymóg przeprowadzania przetargów na wywóz odpadów doprowadzi do upadku bądź wpędzi w kłopoty wiele komunalnych spółek. Gminy mają obowiązek przeprowadzenia przetargu na wybór firmy, która zajmie się wywozem śmieci nawet wtedy gdy na danym terenie działa już spółka komunalna tym się zajmująca. Samorządowcy obawiają się, że mniejsze spółki gminne nie wytrzymają konkurencji cenowej z dużymi przedsiębiorstwami. Tymczasem w przedsiębiorstwa gminne samorządy często zainwestowały dużo pieniędzy. Dlatego pojawiły się propozycje skorzystania ze wzorców niemieckich i francuskich. Tam przetargi są organizowane tylko w gminach nie mających własnych przedsiębiorstw zajmujących się odpadami.
Ministerstwo Ochrony Środowiska jest w tej kwestii nieustępliwe. Tryb bezprzetargowy wybrania firmy dopuszczalny jest tylko w sytuacji awaryjnej. Za taką natomiast uznano tylko rozwiązanie umowy na odbieranie odpadów komunalnych i konieczne w takiej sytuacji zapewnienie odbierania ich do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uml.lodz.pl/ nowosci.com.pl/ zmp.poznan.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl