
Naukowcy z University of Alaska (UA) w Fairbanks, University of Texas w Austin, University of Washington w Seattle i U.S. Geological Survey zmierzyli hałas powodowany przez topniejące lodowce we fiordach. Swoje badania prowadzili w trzech zatokach, do których wód sięgają jęzory lodowców - Icy Bay oraz Yakutat Bay na Alasce oraz Andvord Bay w Antarktydzie. Okazało się, że są to jedne z najgłośniejszych miejsc w oceanie.
Bezpośrednią przyczyną podwodnego hałasu nie jest pękanie brył lodu ale bąbelki powietrza uwalniane w efekcie ich topnienia. Generują one głośniejsze dźwięki niż pogoda, ruch i komunikacja ryb, a także statki i sonary. Naukowców interesował głównie wpływ tego hałasu na życie zwierząt z fiordów.
"Dźwięki, które słychać w wodach oceanu - mówi Erin Pettit, glacjolog z Wydziału Geologii na UA, cytowana w serwisie ScienceDaily - dają nam pojęcie na temat zachodzących tam procesów fizycznych, ale jest to również ważny element środowiska, w którym żyją ryby i ssaki morskie. Podobnie jak nastolatkowie na głośnym koncercie rockowym, foki i walenie zmieniają swoje zachowanie w zależności od poziomu dźwięku w otoczeniu."
Według Pettit "głośne" fiordy są atrakcyjne dla żerujących ptaków i ssaków, stanowią też tereny lęgowe fok. Generowany przy okazji topnienia podwodny hałas najprawdopodobniej pomaga fokom uniknąć orek, które ofiarę namierzają za pomocą słuchu.
"Kiedy lodowce znikną - stwierdza badaczka - i ustanie związany z nimi szum, foki stracą swój akustyczny kamuflaż. Być może dlatego już dziś w tych fiordach, w których lodowce zalegają tylko i wyłącznie na lądzie, populacje fok wyraźnie maleją."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- pogoda.wp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Raport odziaływania na środowisko
Elektrownie wiatrowe stanowią bezemisyjne, odnawialne źródła energii. Przyczyniając się do ochrony klimatu poprzez redukcję emisji gazów...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-
-