
15-16 marca w Muzeum II Światowej Światowej w Gdańsku odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Stormwater Poland. Organizatorem konferencji jest spółka RETENCJAPL. Wydarzenie objęła patronatem także Izba Gospodarczej „Wodociągi Polskie".
Konferencja przyciągnęła 300 uczestników – ekspertów, praktyków, przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji zajmujących się wodami opadowymi – którzy toczyli dyskusje na temat wód opadowych i roztopowych. Gorącym tematem były także zmiany w Prawie wodnym.
Polska ma mniej wód niż Egipt, a przez nowe, gwałtowne zjawiska atmosferyczne marnuje się u nas coraz więcej wody. Ponadto, wraz ze wzrostem liczby i natężeń opadów, mamy w Polsce coraz więcej dni bez deszczu i z większymi temperaturami, co powoduje, że woda wysycha.
"To kolejny powód - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta miasta Gdańska - dla którego powinno się poważnie potraktować wyzwanie związane z retencjonowaniem wód opadowych. Np. w Gdańsku po intensywnych opadach w lipcu 2016 roku straty wyniosły 10 mln zł, a podczas powodzi 2001 roku aż 100 mln zł. To oznacza, że miasta wprowadzają rozwiązania związane z lepszym monitorowaniem i gospodarowaniem wodami opadowymi. Gdańsk uruchamia największy system monitoringu opadów i wód potokowych w Polsce."
Innowacyjnym rozwiązaniem jest też prowadzony przez RETENCJAPL projekt PANDa, czyli Polski Atlas Natężeń Deszczów Miarodajnych, współfinansowany ze środków UE. Zakłada on zbudowanie zbiorczej bazy informacji o opadach deszczu we wszystkich 919 miastach. Uzyskane wartości natężeń deszczów zostaną przedstawione w internetowym kalkulatorze natężeń deszczów miarodajnych.
Zebrani na konferencji Stormwater Poland 2018 zgodzili się, że potrzebne są także wspólne działania: architektów, urbanistów, projektantów, władz samorządowych, mieszkańców. Powinny one skupić się na koordynacji planowania przestrzennego, projektowania urbanistycznego i architektonicznego z ochroną przeciwpowodziową oraz zarządzaniem wodą deszczową, a także na zwiększeniu świadomości społecznej.
Uczestnicy Stormwater Poland 2018 podjęli decyzję, że opracowane zostaną „Standardy wód opadowych" w Polsce. Będą zawierać np. wytyczne za co odpowiada właściciel terenu podczas miejskich powodzie, a także wiele innych ułatwiających projektowanie, modelowanie i zarządzanie sieciami wodno-kanalizacyjnymi, czy prowadzenie gospodarki wodami odpadowymi. "Nie będziemy czekać aż ktoś nam opracuje standardy, ale wraz z ekspertami, naukowcami, firmami spiszemy je, uzgodnimy i ogłosimy" - mówi dr hab. inż. Paweł Licznar z Uniwersytetu Wrocławskiego.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- news.inntu.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
-
-
-