Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-07-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-07-05
Siemens dostarczy do Szwecji 253 turbiny
Siemens dostarczy do Szwecji 253 turbiny
Siemens dostarczy do Szwecji 253 turbiny
Siemens Energy podpisało umowę ramową na dostarczenie 253 turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 580 MW dla zespołu elektrowni wiatrowych w Szwecji.

Nabywcą jest Statkraft SCA Vind AB (SSVAB), w którym udziały mają Statkraft (60-procentowy pakiet udziałów) i Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (40 procent).

Pierwsza część, realizowanej na tych warunkach, umowy obejmuje dostawę 37 turbin wiatrowych o napędzie bezpośrednim o mocy 2,3 MW – każda oraz średnicy wirnika osiągającej 113 metrów. Nazwa całego projektu to Mörttjärnberget, a farma wiatraków zostanie położona w północno-centralnej Szwecji.

Umowa ramowa obejmuje dostarczenie aż 253 turbin wiatrowych. 213 z nich o nazwie SWT-2.3-113 będzie posiadać układ turbiny z bezpośrednim napędem. Natomiast pozostałe 40 to model SWT-2.3-101 – turbiny z przekładnią. Finalnie mają być zainstalowane przed jesienią 2014 roku.

Projekt Mörttjärnberget
Rzeczony projekt jest pierwszym komercyjnym kontraktem na nowe bezprzekładniowe turbiny wiatrowe SWT-2.3-113. Nowy mechanizm, zaprojektowany, aby operować przy małych i średnich prędkościach wiatru, został wprowadzony do sprzedaży dopiero trzy miesiące temu. Instalacja i uruchomienie pierwszych 37 turbin wiatrowych jest szacowana na 2013 rok. SWT-2.3-113 jest już drugą bezprzekładniową konstrukcją od Siemensa. Pierwsza – SWT-3.0-101 – dostarczająca mocy o wartości 3 MW została zaprezentowana w 2010 roku. Taka konstrukcja redukuje ilość użytych części o połowę, a co najważniejsze pozwala wyeliminować wiele tych, które są ruchome.

"Ten nowy kontrakt dowodzi zaufania naszych klientów dla nowej technologii napędu bezpośredniego", mówi Jens-Peter Saul, prezes Wind Power Siemens Business Unit. "Jesteśmy wyjątkowo dumni z tego, że nasza nowa bezprzekładniowa turbina wiatrowa została przyjęta przez rynek tak szybko. Jesteśmy pewni, że stanie się najbardziej preferowanym rozwiązaniem dla lądowych elektrowni wiatrowych w miejscach, gdzie prędkość wiatru jest niska bądź średnia" dodaje Saul.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Siemens
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także