
W Rotterdamie Holendrzy testują pływający domu z plastiku. Taki budynek ma być samowystarczalny energetycznie i sam oczyszczać swoje ścieki.
Holendrzy są znani ze swoich dokonań w wydzieraniu ziemi morzu. Teraz postanowili odpowiedzieć na problem jakim dla ich kraju może okazać się podnoszący się poziom mórz. W Rotterdamie trwają już testy pływającego, ekologicznego budynku. Składa się on z trzech połączonych ze sobą półkul. Ich powłoki zbudowane są ze specjalnego, wzmocnionego i odpornego na korozję plastiku ETFE. Dzięki temu cała struktura jest dużo lżejsza niż w przypadku użycia szkła. Konstrukcja ma 40 stóp wysokości (ok. 12,2 m). Powierzchnia zaś równa jest czterem kortom tenisowym. Kort tenisowy ma zaś długość 23,77 i szerokość 10,97 m. Grubość pływającej podstawy tej „wyspy" wynosi 2,25 m. Sama podłoga znajduje się natomiast 80 cm nad powierzchnią wody.
Projekt pływającego domu z plastiku opracowała firma Deltasync & PublicDomain Architects. Konstruktorzy przyjęli, że budynek powinien być samowystarczalny energetycznie w jak największym stopniu. Dlatego system klimatyzacyjny oraz ogrzewanie podłogowe wykorzystują tylko energię słoneczną dzięki zainstalowanym kolektorom. Woda na potrzeby konstrukcji jest natomiast pobierana z miejsca, w którym się ona „zacumowana". Dodatkowo zainstalowano został system oczyszczający wodę zużywaną w budynku m.in. w toaletach. W razie potrzeby budynek może być przeholowany w inne miejsce.
Testy w Rotterdamie mają potrwać, aż do 2015 r. Konstruktorzy chcą dzięki temu sprawdzić wytrzymałość budynku oraz jak zachowa się on wobec intensywnej eksploatacji. Następnie ma on trafić na testy na bardziej niespokojnych wodach niż te w rotterdamskim porcie. Mimo, że dopiero rozpoczęto testy jednego budynku, jego pomysłodawcy myślą już o budowie całego pływającego osiedla. W planach jest by do 2040 r. stworzyć 1200 tego typu pływających mieszkań.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- inhabitat.com/ rotterdamclimateinitiative.nl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompa ciepła - co trzeba wiedzieć?
Z roku na rok pompy ciepła zyskują coraz większą popularność. Są to specjalne urządzenia odpowiedzialne za pozyskiwanie ciepła z powietrza, wody...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-