
Sądeckie Wodociągi podpisały z sądecką Państwową Wyższą Szkołą Zawodową umowę o prowadzeniu wspólnych badań. Spółka oraz uczelnia będą pracowały nad metodą przetwarzania ścieków w paliwo.
Studenci sądeckiej uczelni od dawna biorą udział w praktykach w miejskich wodociągach. "Umowa o współpracy jest w zasadzie sformalizowaniem już podejmowanych wspólnie przez nas działań" - mówi prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek.
Sądeckie Wodociągi, po realizacji wartych ponad 400 mln zł projektów wodno-kanalizacyjnych, dysponują nowoczesnymi laboratoriami i sprzętem, które teraz będą także do dyspozycji studentów. Uczelnia i spółka zastanawiają się nad powołaniem specjalnego zespołu naukowo-badawczego. O środki na ten projekt można będzie aplikować do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Pomysłodawcy projektu liczą, że uda się zrealizować ideę wykorzystania gazu z sądeckiej oczyszczalni ścieków, tak by spółka nie wydawała pieniędzy na paliwo dla swojego taboru. "W procesie oczyszczania powstają osady poddawane beztlenowej fermentacji w zamkniętych zbiornikach - tłumaczy dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes Sądeckich Wodociągów. Efektem tego działania jest biogaz, którego metr sześcienny zawiera tyle energii, ile litr benzyny."
Inwestycja w badania naukowe może przynieść spółce wymierne korzyści. Udostępniając zaplecze techniczne do badań naukowych wodociągi mają szansę na dalszą modernizację swoich obiektów, a także obniżenie kosztów funkcjonowania spółki.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazetakrakowska.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pijmy wodę z kranu!
– Woda z kranu jest smaczna i bezpieczna, a potwierdzają to certyfikaty – taką optymistyczną informacją rozpoczęła konferencję prasową Dorota...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-