Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-10-12
Efektywne zarządzanie wodą w przemyśle — znaczenie odpowiedniej armatury i technologii

Większość branż do wytwarzania produktów potrzebuje znacznej ilości wody. Instalacje, którymi dostarczana się do zakładów produkcyjnych dane medium, muszą być przede wszystkim szczelne. Elementy, które służą do kontrolowania przepływu substancji oraz skutecznie łączą poszczególne części układu, ograniczając tym samym ryzyko wydostania się medium poza instalację, nazywane są armaturą przemysłową. Czym jest armatura przemysłowa i jakie jest jej zastosowanie?

Czym jest armatura przemysłowa?

Armatura przemysłowa jest elementem ciągów technologicznych, którymi transportowane są pod ciśnieniem różnego rodzaju ciecze. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie szczelności danej instalacji oraz bezpiecznego i kontrolowanego przebiegu przesyłu. Armaturę przemysłową wykorzystuje się m.in. w przemyśle spożywczym, petrochemicznym, energetycznym czy w oczyszczalniach ścieków.

Od warunków, w jakich będzie funkcjonowała armatura przemysłowa, zależy jej właściwy dobór. Jednocześnie sprawnie działająca armatura przemysłowa w znacznym stopniu ogranicza straty wody w przedsiębiorstwie oraz minimalizuje ryzyko przedostania się na zewnątrz instalacji szkodliwych substancji, takich jak zanieczyszczona woda, oleje czy kwasy.

Z czego produkowane są elementy armatury przemysłowej?

Asortyment zaliczany do armatury przemysłowej powinien być przystosowany do pracy z różnymi substancjami. Ponadto produkty armatury przemysłowej powinno się produkować z materiałów odpornych na korozję i działanie wysokiego ciśnienia tak, aby jak najlepiej zabezpieczać układ przed ewentualnym wyciekiem. Najczęściej wykorzystywanymi surowcami do produkcji armatury przemysłowej są stal nierdzewna lub węglowa, mosiądz czy żeliwo.

Jeżeli konkretna instalacja służy do przesyłu substancji chemicznych, zastosowane w niej elementy armatury przemysłowej nie mogą wchodzić w reakcję z danym medium. Dlatego coraz częstszym rozwiązaniem jest wytwarzanie produktów armatury przemysłowej z tworzyw sztucznych. Istnieje również hybrydowa metoda produkcji armatury, mianowicie elementy wykonane ze stali nierdzewnej lub węglowej dodatkowo pokrywane są ebonitem (typ gumy) w celu zwiększenia wytrzymałości produktów. 

armatura wykonana z miedzi
armatura wykonana z miedzi

Co zalicza się do armatury przemysłowej?

Armaturę przemysłową tworzą produkty o szerokim zakresie wykorzystania, w różnorodnych zakładach przemysłowych z różnych branż. Wyroby armatury przemysłowej odgrywają dużą rolę w efektywnym gospodarowaniu wodą. W skład armatury przemysłowej zalicza się m.in. różnego rodzaju zawory zaporowe, przyłącza kołnierzowe, przepustnice czy zasuwy, które umożliwiają kontrolę i regulację przepływu wody oraz zapobiegają marnowaniu jej. Do najważniejszych produktów armatury przemysłowej należą:

  • Zawory — ułatwiają bądź uniemożliwiają przepływ danego medium. Mają charakter uniwersalny, co sprawia, że z powodzeniem można je stosować w różnego typu instalacjach. Najczęściej wykorzystywane zawory to zawory regulujące (grzybkowe, płytkowe) czy zawory pneumatyczne, których zadaniem jest dbanie o szczelność całego układu.
  • Przepustnice — blokują przepływ danego medium oraz dodatkowo regulują jego przepływ na pionowych, poziomych oraz skośnych instalacjach. Wyróżniamy różne rodzaje przepustnic np. pneumatyczne, ślimakowe z kółkiem czy elektromechaniczne.
  • Przyłącza — umożliwiają uszczelnienie i zabezpieczenie układu przed wypływami mediów. Wyróżniamy przyłącza zgrzewane, gwintowe lub międzykołnierzowe.
  • Zasuwy — w sytuacjach tego wymagających odcinają dopływ cieczy lub gazu do instalacji, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie właściwych parametrów pracy danego układu.

Gdzie można zastosować armaturę przemysłową?

Wykorzystywanie poszczególnych elementów armatury przemysłowej ma związek z przepływem medium o różnych właściwościach pod wysokim ciśnieniem. Sprawia to, że armatura przemysłowa jest wykorzystywana w wielu kluczowych gałęziach przemysłu. Produkty armatury przemysłowej są wykorzystywane podczas budowy instalacji przemysłowych np. w przemyśle chemicznym czy petrochemicznym, w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, czy przy wydobywaniu gazu ziemnego.
Instalacje przemysłowe mogą być zlokalizowane wewnątrz zakładów przemysłowych lub poza nimi, co sprawia, że całość układu, a więc również i armatura przemysłowa, musi być odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.

Jakie wyróżniamy rodzaje armatury przemysłowej?

Armaturę przemysłową możemy sklasyfikować na:

  1. Armaturę spożywczą — która znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Produkty armatury wykorzystywane m.in. w browarach czy mleczarniach muszą spełniać wyśrubowane normy, jeśli chodzi o czystość i higienę podczas produkcji artykułów spożywczych.
  2. Armaturę farmaceutyczną — wykorzystywana jest m.in. w produkcji leków czy kosmetyków. Ze względu na jakość i trwałość kolanek czy trójnogów produkty te są wykorzystywane przez branżę farmaceutyczną, która cechuje się wysokimi standardami w procesach produkcyjnych.
  3. Armaturę spawaną — szczególnie cenioną za wytrzymałość i niezawodność. Wykorzystywana jest m.in. w przemyśle petrochemicznym, ciepłowniczym, chemicznym czy energetycznym.
  4. Armaturę gwintowaną — produkty posiadają gwint umożliwiający sprawne i trwałe połączenie z sobą poszczególnych części. Są to mufy, nakrętki nyple oraz złącza gwintowane. Stosuje się je w oczyszczalniach ścieków czy instalacjach wodno-kanalizacyjnych.

Podsumowanie

Armatura przemysłowa jest wykorzystywana na szeroką skalę w różnego rodzaju instalacjach przemysłowych. Jej zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego i sprawnego przepływu mediów roboczych. Ponadto dobrze działająca armatura przemysłowa reguluje przepływ substancji i skutecznie zapobiega jej marnowaniu. Właściwy dobór armatury przemysłowej ma bezpośrednie przełożenie na wydajną i bezawaryjną pracę zakładów przemysłowych.

Autor:
Armatura Befa Sp. z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także