Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-29
Rozwój przybrzeżnych farm wiatrowych – podsumowanie konferencji EWEA

Rozwój przybrzeżnych farm wiatrowych – podsumowanie konferencji EWEA
Zdaniem Christiana Kjaera, prezesa EWEA, rozwój przybrzeżnych elektrownii wiatrowych jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed państwami Unii Europejskiej, jeżeli Unia chce osiągnąć wyznaczony sobie cel udziału energii odnawialnych w ogólnej produkcji energii na poziomie 20% do 2020 roku.
Prezes EWEA przyznał jednocześnie, że na drodze do pełnego wykorzystania tego sektora energetyki wiatrowej stoi jeszcze wiele przeszkód i barier znacznie spowalniających realizację nowych inwestycji. Wśród nich wymienił skomplikowane procedury uzyskania pozwolenia na budowę turbin wiatrowych oraz problemy z podłączaniem przybrzeżnych elektrowni wiatrowych do sieci przesyłowej i ustaleniem podmiotu, który miałby ponosić koszty tej operacji. W Wielkiej Brytanii i Danii koszty te są ponoszone przez operatorów sieci przesyłowej, natomiast w Holandii podłączanie do sieci elektrowni wiatrowych finansowane jest przez samych inwestorów, co znacznie zwiększa obciążenie finansowe i zwalnia realizację całej inwestycji.
Kolejne problemy zidentyfikowane przez prezesa EWEA to wysokie koszty rozwoju technologii i eksploatacji przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. W zapewnieniu dodatkowych funduszy na projekty badawcze rozwijające technologię elektrowni wiatrowych typu offshore ma pomóc uruchomiony niedawno przez EWEA i wspierany przez Komisję Europejską program European Wind Energy Technology Platform (TP Wind). Program ma pomóc w koordynacji projektów badawczo-rozwojowych i w sprecyzowaniu kierunków badań.
Liderzy na unijnym rynku przybrzeżnej energetyki wiatrowej mogli pochwalić się dotychczasowi osiągnięciami w tej dziedzinie. Przedstawione przez nich dane napawają optymizmem. Dania dysponuje obecnie prawie 400 MW pochodzącymi z przybrzeżnych farm wiatrowych, Wielka Brytania posiada 300 MW mocy zainstalowanych, Holandia prawie 140 MW mocy zainstalowanych na koniec 2006 r. Przedstawiciele branży oczekują, że w przeciągu kolejnych 3 lat do liderów rynku dołączą kolejne państwa, m.in. Niemcy, Szwecja, Francja i Hiszpania, które już są w trakcie realizacji nowych obiektów.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ewea.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-