Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-11-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-25
Rodzaju gruntu, wielkości oraz konstrukcji wymiennika

Jak wpływa na efektywności wymiany ciepła w GWC

Rodzaju gruntu, wielkości oraz konstrukcji wymiennika

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które skutecznie wspomaga system rekuperacji. Na jakiej zasadzie działa GWC? Co wpływa na jego efektywność? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest i na jakiej zasadzie działa GWC?

Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które wspomaga system wentylacji mechanicznej. Jego zadaniem jest podnoszenie lub obniżanie temperatury świeżego powietrza doprowadzanego do wnętrza budynku, co pozwala zwiększyć efektywność systemu wentylacji mechanicznej.

Działanie GWC opiera się na zasadzie wymiany ciepła zawartego w gruncie i przekazanie go do strumienia powietrza przepływającego przez wymiennik. Oczywiście wymienniki gruntowe największą sprawność uzyskują latem i zimą, kiedy to odnotowuje się duże różnice pomiędzy temperaturą powietrza atmosferycznego, a temperaturą gruntu w miejscu zamontowanego wymiennika gruntowego. Zależność ta pozwala korzystać ze zjawiska podgrzewania powietrza przepływającego przez GWC zimą i chłodzenia tego powietrza latem. Na efektywność wymiany cieplnej wpływa wiele czynników, do których zalicza się m.in. rodzaj wymiennika, wilgotność i rodzaj gruntu, głębokość posadowienia wymiennika, wielkość strumienia powietrza oraz lokalizacja (w obrysie fundamentów lub na zewnątrz).

 

Rodzaje gruntowych wymienników ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła to urządzenia, które mogą różnić się swoją budową, a co za tym idzie procesem wymiany ciepła. Pod tym względem wyróżnia się:

  • GWC rurowe (przeponowe) – znajdują one zastosowanie zazwyczaj w niewielkich instalacjach wentylacyjnych. Strumień powietrza jest z reguły rozdzielany na kilka rurociągów, które łączą się na końcu wymiennika, co pozwala zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła;
  • GWC płytowe (bezprzeponowe) – składają się z płyt z tworzywa sztucznego, które po ułożeniu w rzędy stanowią przestrzeń, gdzie zachodzi bezpośrednia wymiana ciepła między przepływającym powietrzem i podłożem;
  • GWC żwirowe (bezprzeponowe) – mają bezpośredni kontakt ze żwirem bądź kruszywem o dużej granulacji, z którym wymieniają energię.

Chcesz dowiedzieć się ile kosztuje GWC? Wejdź na stronę: gruntowe-wymienniki.pl.

 

gwc(1).jpg

 

GWC - efektywność

Jak już wcześniej wspomniano efektywność działania GWC uzależniona jest nie tylko od pory roku, ale również od wielu innych czynników. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim:

- materiał - aspekt, który jest istotny wyłącznie w przypadku rurowego GWC, ponieważ w tym przypadku wymiana ciepłą następuje przez ściankę rury dlatego też ważny jest jej opór cieplny;

- wilgotność i rodzaj gruntu - grunt mokry ma większą sprawność niż suchy i piaszczysty. Warto także pamietać, że każdy grunt ma przypisany współczynnik przewodności cieplnej, który określa czas, w jakim dany grunt jest w stanie oddać lub przejąć ciepło z otoczenia. Na podstawie tego parametru dobiera się wielkość wymiennika;

- głębokość umieszczenia instalacji w gruncie - na zbyt płytko usytuowaną instalacja będą oddziaływały zmieniające się temperatury zewnętrzne powietrza, z drugiej strony zbyt głęboko umieszczona instalacja jest narażona na kontakt z wodami gruntowymi oraz utratę właściwych parametrów pracy;

- lokalizacja w obrębie fundamentów lub poza nimi - instalacja wymiennika w obrysie fundamentów zdecydowanie zwiększa efektywność jego pracy.

Efektywność GWC uzależniona jest również od wielkości wymiennika, który im będzie dłuższy, tym większą ilość powietrza będzie w stanie jednorazowo ogrzać lub schłodzić. Odpowiednio dobrana wielkość instalacji pozwala natomiast skutecznie ogrzewać lub schładzać powietrze wpływające do budynku. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania domu, ale również realne oszczędności szczególnie w sezonie zimowym, dzięki wsparciu instalacji grzewczej.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
gruntowe-wymienniki.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także