Zgodnie z zapisem art. 3 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy „tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, w tym wskazują miejsca, w których mogą być prowadzone ZBIÓRKI ZUŻYTEGO SPRZĘTU ELEKTRYCZNEGO I ELEKTRONICZNEGO pochodzącego z gospodarstw domowych".
Gminy, analizując powyższy zapis, zastanawiają się nad praktycznym wdrożeniem w życie tego przepisu a także formami realizacji ustawowych obowiązków. Przed podobnym dylematem stanęły firmy zbierające czy zakłady przetwarzania elektrycznych śmieci. I jedno było pewne – teraz każda gmina powinna prowadzić selektywną zbiórkę elektrycznych śmieci!
W efekcie, gminy zaczęły poszukiwać rozwiązań dopasowanych do swojej lokalnej specyfiki i tu pojawił się szereg pytań: czy Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny musi zostać ujęty w specyfikacji przetargowej na odbiór odpadów? Czy nie zostanie ograniczona zasada konkurencyjności? Co z punktami, które już posiadają punkt zbiórki?
Te same pytania stawiali sobie przedsiębiorcy z branży Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego – co zrobić, aby punkty selektywnego zbierania i zbiórki wpisały się w nowy system gospodarki odpadami? I tak po wielu konsultacjach z praktykami i z najlepszymi prawnikami powstały nowe koncepcje, a jedną z nich jest System Zbierania ELEKTRYCZNE ŚMIECI.
Forma współpracy z gminami powstała po uzyskaniu opinii prawników z Ministerstwa Środowiska a także innych, specjalizujących się w prawie ochrony środowiska. Jest to porozumienie na mocy którego System ELEKTRYCZNE ŚMIECI organizuje na terenie gminy następujące formy zbierania:
- stałe punkty zbiórki
- akcje zbierania
- kontenery na drobny sprzęt RTV/AGD/IT
- bezpośredni odbiór od mieszkańców (w wybranych miastach)
W związku z obawą wielu gmin i mieszkańców, że opłata śmieciowa będzie wyższa niż obecnie ponoszone koszty, współpraca z Systemem ELEKTRYCZNE ŚMIECI jest korzystną formą, ponieważ zapewnia gminie realizację ustawowego obowiązku selektywnej zbiórki ZSEE bez ponoszenia żadnych kosztów, a dodatkowo zapewnia wsparcie informacyjne i edukacyjne.
Działanie Systemu ELEKTRYCZNE ŚMIECI, potwierdza uzyskana interpretacja Ministerstwa Środowiska udzielona przez p. Emilię Dąbrowicz z Departamentu Gospodarki Odpadami.
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Fundacja Odzyskaj Środowisko

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych...
-
-
-