
27 kwietnia br. w Katowicach została podpisana umowa pomiędzy Polskim Koksem SA a Przedsiębiorstwem „Carboautomatyka" na budowę zakładu produkcji ekologicznych kompozytowych paliw stałych.
Polski Koks SA złożył do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o udzielenie pożyczki na sfinansowanie realizacji tego zadania. Całkowity koszt inwestycji to prawie 20 mln zł. Zakład zostanie wybudowany na terenie kopalni Krupiński w Suszcu. Termin zakończenia prac przewidziano na drugie półrocze 2013 r.
Rocznie powstanie około 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej oraz do ogrzewania gospodarstw indywidualnych.
Opracowana nowa technologia przeróbki węgla koksującego z kopalń Budryk i Krupiński, pozwoli na przygotowanie i udostępnienie do spalania w gospodarstwach domowych proekologicznego paliwa.
Do tej pory ten typ węgla, z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji, przeznaczany był niemal wyłącznie do spalania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenków, amoniaku, pyłu zawieszonego i metali ciężkich.
Z dotychczasowych analiz naukowców Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla wynika, że nowa metoda pozwala na spalanie tego typu węgla zarówno w starych jak i w nowoczesnych kotłach przy ponad 90 procentowej redukcji najbardziej szkodliwych dla człowieka toksyn, głównie rakotwórczego benzopirenu, dioksyn i furanów.
Inwestycja ta jest wynikiem realizacji programu badawczo – rozwojowego „Czyste powietrze dla Śląska", którego uczestnikami są Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.katowice.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl