Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-03-04  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-03-05
Ponad 300 osób na konferencji dot. PSZOK w Kielcach!
Janez Potocnik
Janez Potocnik

Każda polska gmina stoi przed wyzwaniem stworzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zarówno samorządy jak i przedsiębiorcy zastanawiają się, jak w praktyce ma wyglądać PSZOK i jakie są wymagania prawne. Odpowiedź na te pytania mogli uzyskać uczestnicy konferencji szkoleniowej Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – ciekawe i praktyczne rozwiązania dla gmin – 27 lutego na targach EKOTECH w Kielcach.

Znaczna frekwencja na konferencji świadczyła o tym, że temat jest bardzo ważny – w szkoleniu udział wzięło ponad 300 osób z całej Polski! Byli to zarówno przedstawiciele gmin jak i reprezentanci firm zajmujących się zbieraniem i przetwarzaniem odpadów a także organizacje odzysku.

Pierwsza część szkolenia odnosiła się zarówno do przepisów prawa jak i doświadczeń z zagranicy. Konferencję otworzyło wystąpienie video pana Janez Potocnik, Komisarza ds. Środowiska (Komisja Europejska). Szerszą perspektywę funkcjonowania rynku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego zaprezentowała pani Maria Banti, Inspektor Wydziału Gospodarki Odpadami (Komisja Europejska), która łączyła się z nami bezpośrednio z Brukseli. Następnie pan Jan Vlak, dyrektor Wecycle z Holandii przedstawił funkcjonowanie holenderskiego systemu zbierania elektrycznych śmieci. Uzupełnieniem tych wystąpień była polska prezentacja pana Michała Rosa – prezesa Fundacji ProKarton, który opowiedział o odpowiedzialności producentów opakowań w zakresie finansowania selektywnej zbiórki odpadów.

Druga część szkolenia odnosiła się konkretnie do polskich realiów tworzenia PSZOK'ów. Bogusław Dziadkiewicz, radca prawny - specjalista z zakresu prawa samorządu terytorialnego i gospodarki odpadami wystąpił z tematem „Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - gminne PSZOK' i praktycznie i tanio". Mecenas Dziadkiewicz po pierwsze wskazał, że tworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych reguluje tylko kilka przepisów prawa, a brak reglamentacji w tym zakresie daje gminom dużą swobodę w kształtowaniu PSZOK'ów. Co za tym idzie, gminy w pierwszym rzędzie powinny stosować zdroworozsądkowe rozwiązania dostosowane do swojej lokalnej specyfiki. W praktyce PSZOK'iem może być tylko kilka pojemników – będą to powszechnie dostępne gniazda, a taki punkt nie musi uzyskiwać decyzji środowiskowej - dotyczyć to może małych gmin. Ze względu na brak definicji PSZOK'a istnieje możliwość zawarcia kilku umów z różnymi podmiotami na zbieranie poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych. Mecenas Dziadkiewicz stwierdził, że najprostszym rozwiązaniem będzie powierzenie przyjmowania poszczególnych rodzajów odpadów wyspecjalizowanym podmiotom. Wątek ten był kontynuowany przez panią Martę Szczecińską, która przedstawiła tego rodzaju formę współpracy na przykładzie działania Systemu ELEKTRYCZNE ŚMIECI. W swoim wystąpieniu wykazała, że efektywne zbieranie tak specyficznego odpadu, jakim jest Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny, jest możliwe wyłącznie przez wyspecjalizowane podmioty. Jednocześnie współpraca z systemem ELEKTRYCZNE ŚMIECI jest działaniem na rzecz mieszkańców gmin – obniża wysokość opłaty śmieciowej, zapewnia także realizację działań informacyjnych i wsparcie edukacyjne dla szkół.

Konferencję zakończyła debata prowadzona przez znanego ekologa p. Dominika Dobrowolskiego. W dyskusji udział wzięli: Jerzy Starypan (BESKID ŻYWIEC Sp. z o.o.), Bogusław Dziadkiewicz, Michał Rosa i Stanisław Wyrozumski (Konsorcjum Elektryczne Śmieci). Z sali padały konkretne pytania na przykład: przedstawiciele gmin np. mieli wątpliwości, czy poszczególne grupy selektywnie zbieranych odpadów można wyłączyć z ogólnego przetargu. Jednak odpowiedź mecenasa była jednoznaczna – prawo na to pozwala. Pytano także o organizację i funkcjonowanie całego systemu gospodarowania odpadami. Debata przerodziła się w żywą dyskusję. To świadczy o dużym zainteresowaniu uczestników oraz potrzebie dalszych spotkań i konsultacji z prawnikami oraz z praktykami z zakresu organizacji systemów selektywnego zbierania odpadów.

Szkolenie zostało przygotowane przez Polskie Konsorcjum Elektryczne Śmieci wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko i Targami Kielce. Organizatorzy wierzą, że przekazana wiedza będzie przydatna dla uczestników i przełoży się na efektywność i jakość rozwiązań dot. organizacji PSZOK'ów w poszczególnych gminach.

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Fundacja Odzyskaj Środowisko
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także