
Polscy inżynierowie z firmy Bioelektra Group wymyślili sposób na efektywny recykling odpadów komunalnych, którego sednem jest sterylizacja odpadów przed ich sortowaniem. Dzięki temu stają się one suche, a ich sortowanie jest w 99% skuteczne. Metoda ta eliminuje potrzebę składowania śmieci - wszystkie odpady są przerabiane na surowce do dalszego wykorzystania. Niestety nową technologią interesują się tylko zagraniczni inwestorzy.
Stosowane w Polsce technologie recyklingu odpadów komunalnych są nieefektywne, a większość, bo ok. 75% śmieci trafia na składowiska. Może się to wiązać nałożeniem na Polskę przez Brukselę wielomilionowych kar. Tymczasem polscy specjaliści opracowali metodę, która pozwala na przetwarzanie 99% odpadów. Rozwiązanie o nazwie RotoSteril wypróbowano już w Zakładzie Mechaniczno-Cieplnym Przetwarzania Odpadów w Różankach w woj. warmińsko-mazurskim.
Polski perspektywiczny wynalazek został dostrzeżony przez spółkę celową dużego funduszu europejskiego, który wspiera technologie umożliwiające rozwiązywanie światowych problemów w rewolucyjny sposób. Zagraniczny inwestor chce zainwestować 100 mln euro w innowacyjną technologię.
Niestety polscy politycy wciąż wolą stawiać na przestarzałe, kosztowne i wysokoemisyjne spalarnie. To właśnie to rozwiązanie ma zostać uprzywilejowane w projekcie ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. "Dziś - wyjaśnia prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu Jerzy Ziaja - kiedy spalarnie powstają z pieniędzy samorządów terytorialnych, okazuje się, że odpadów jest zbyt mało, aby zapewnić rentowność. Forsuje się więc rozwiązania prawne, które mają dać tym obiektom uprzywilejowaną pozycję. Nie obejdzie się też bez zwrotu uzyskanych dotacji."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-
-
-